Základní idea okamurovců: Čím je hůř, tím je lépe. Pro ně, samozřejmě

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky)

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská, se svolením autorky

Když Volodymyr Zelenskyj pronesl proslov k českému parlamentu, poděkoval nejen za zbraně, ale i za přijetí tisíců uprchlíků. Vladimir Putin by rád rozšířil impérium a ruští představitelé se netají tím, že by jim nestačila jen Ukrajina. Všichni poslanci kromě členů SPD mu zatleskali vstoje. Od lidí Tomia Okamury to není jen běžná neslušnost.

Čeští elfové, internetová skupina, která bojuje s dezinformacemi a ruskou propagandou, považuje chování poslanců SPD za pokračování jejich politiky, že čím je hůř, tím je lépe. Samozřejmě pro ně, demagogy, kteří loví voliče v řadách značně dezorientovaných občanů. Jejich oblíbeným tématem je „migrační hrozba“. Ze všeho nejvíc potřebují, aby něčím takovým mohli strašit pořád.

(Týdeník FORUM)

Čeští elfové na svém facebooku píší: „Prostě migrace je pro SPD téma, na kterém chce vystavět svou politiku a náš strach. Pokud by Putin začal ve větší míře obsazovat Ukrajinu, začalo by sem proudit větší množství válečných uprchlíků. Logicky by nastoupila uprchlická rétorika, dezinformační masírka o tom, jak moc nás migranti ohrožují a jak moc se vláda (pokud by nebyla u vlády SPD) nestará a pro ‚naše‘ (čti jejich) lidi nic nedělá. Zjednodušeně řečeno: SPD podporuje Putina proto, aby se situace pro všechny radikálně zhoršila a oni mohli využít situace k nesplnitelným slibům, jež by je mohly dostat zpět do vládní hry.“

Ano, to je u SPD celkem patrné.

Vůdcovská strana Tomia Okamury nemá ovšem žádnou možnost do něčeho zasáhnout, protože to jsou příliš malí páni a malé paní. Vytlouct pro sebe prospěch lze ale i z toho, že budou vzbuzovat pocity ohrožení a získají si nějaké naivní bytosti na domácí scéně. Stejně jako kremelská propaganda i oni vykládají, jak jsou proti posílání zbraní, protože to všechno jen zhorší, a jak je třeba jednat. Tyhle osoby by se v roce 1938 skvěle vyjímaly na konferenci v Mnichově, aby tam dojednávaly „mír pro tuto dobu“. Pak by možná pošilhávaly po křesílcích v protektorátní vládě, nejspíš ale marně, protože i tam seděli lidé, kteří (krom toho, že se od nich vyžadovala loajalita) museli rozumět aspoň něčemu. Při pohledu na poslance SPD není jasné, že by se v něčem moc orientovali.

Rusko vpadlo do sousední země, dopouští se tam válečných zločinů, jednat o ničem nechce, leda o tom, že se Ukrajinci vzdají a nechají ze sebe udělat kolonii. Pak by následovalo zavírání, deportace, mučení, znásilňování, krádeže. Už to na okupovaných územích dělají, tak proč by to nedělali dál. Věřit jim nějakou dobrou vůli může jen někdo, kdo rozumu moc nepobral. Někteří rozumu trochu pobrali, ale předstírají, že ruským řečem věří. Jejich motivy nemohou být počestné.

Od ruské invaze se ukazuje, co jsou některé spolky zač. Nebylo ale potřeba se příliš snažit, aby to bylo jasné vždycky. Hlodavci prostě zjistili, že by mohli hlodat o něco intenzivněji, a tak se dali do práce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]