Základnu Putinovy soukromé armády zlikvidovala raketa. Cíl Rusové omylem označili sami

Útok na sídlo Wagnerovy skupiny. (Anton Gerashchenko / se souhlasem)

Útok na sídlo Wagnerovy skupiny. | FOTO: Anton Gerashchenko / se souhlasem

Další citelný úder na Ukrajině zažilo ruské vojsko. Konkrétně Wagnerova skupina, označovaná často jako soukromá armáda Vladimira Putina, přišla kvůli zásahu raketami HIMARS nejméně o sto svých členů. Místo pobytu obávaných žoldáků patrně omylem vyzradil jeden z prokremelských propagandistů na internetu.

Raketový systém HIMARS, který na Ukrajinu dodaly Spojené státy americké, si připsal další důležitý zásah. Podle informací týdeníku Newsweek, které potvrdil i poradce ukrajinského ministra vnitra, zásah na východě země zničil místní velitelství Wagnerovy skupiny.

„HIMARS zasáhl základnu žoldáků v Popasně na okupovaných územích. Wagnerova skupina je Putinova soukromá „armáda“, zodpovědná za zvěrstva po celém světě, včetně Ukrajiny,“ napsal na Twitter Anton Geraščenko. „Zdá se, že umístění bylo zjištěno ze snímku vytvořeného ruským propagandistou,“ dodává.

Tím je Sergej Sreda, který na internetu sdílel fotografie po návštěvě přísně utajovaného místa. Na jedné fotografii je ovšem zachycen po boku ruských žoldáků u pouliční cedule. „Přijel jsem do Popsany. Šel jsem do velitelství Wagnerovy skupiny. Přivítali mě jako rodinu, vyprávěli mi několik veselých historek,“ napsal ke snímku Sreda, aniž by si uvědomil, že přesně ukázal, kde se agresivní ruští žoldáci ukrývají.

(Týdeník FORUM)

Ukrajinský gubernátor v Luhansku Serhij Gajdaj se k útoku vyjádřil s uspokojením. „Zprávy budou určitě dobré, počet se bude pohybovat kolem stovky,“ sdělil. Telegramový kanál Voennyj Osvedomitel, který stojí vždy na straně Kremlu, napsal: „Je smutné, že se tento raketový úder, který nepřítel mohl provést díky neuváženému zveřejnění současných vojenských pozic, nestal poprvé.“ Další konkrétní případy ovšem neuvedl.

Jak uvádí Daily Mirror, jedná se o další signál, který ukazuje, že Rusko na Ukrajině není tak dominantní, jak by si přálo. Navíc se podle britského deníku mezi ruskou elitou rozmáhá nespokojenost se situací, kterou válka přinesla. Ve zprávě, která byla rozeslána západním zpravodajským službám, se totiž píše, že vysocí důstojníci a úředníci blízcí Putinovi jsou znepokojeni dopady západních sankcí a upadající ekonomikou, způsobenou válkou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články