Zákon, který má pomoci Babišovi se střetem zájmů, se vrací na vládu

Andrej Babiš (Printscreen tn.nova.cz)

Andrej Babiš | FOTO: Printscreen tn.nova.cz

Vláda Andreje Babiše se v březnu pokusila prosadit zákon o evidenci skutečných majitelů s takovou úpravou, která premiérovi podle mnohých pomůže vyřešit jeho problém se střetem zájmů. Po nátlaku veřejnosti bylo projednávání staženo. Jak upozornil pirátský poslanec František Navrkal, zákon se nyní na jednání vlády vrací. 

Již v březnu organizace Transparency International (TI) upozornila, že v návrhu zákona je formulace výhodná pro aktuální uspořádání Babišova majetku – pro svěřenské fondy, do nichž vložil holding Agrofert. „Andrej Babiš by byl jedním ze skutečných majitelů svých svěřenských fondů, ale nikoliv společností do nich vložených (např. AGROFERT, a. s.). Přitom jsou premiérovy svěřenské fondy pouze schránkou, do které své firmy Andrej Babiš „zaparkoval“, a veškeré podnikatelské aktivity provádějí právě jednotlivé korporace ve fondech,“ uvádí TI.

Pamatujete novelu zákona o evidenci skutečných majitelů, která je šitá na míru premiéru Babišovi? Upozornili jsme na ni v březnu a vláda ji pod veřejným tlakem stáhla. Dnes si ji na své pondělní jednání vláda zařadila znovu. Nenechme Babiše měnit si zákony na míru!“ upozornil na svém twitterovém účtu Navrkal.

Zde je program jednání vlády 1. 6. 2020 (celý dostupný zde):

Ve skutečnosti by se zákonem měla řešit implementace 5. evropské směrnice proti praní špinavých peněz a financování terorismu (AML). Ta se týká praní špinavých peněz nebo zneužívání veřejných prostředků. A do toho patří i střet zájmů.

Když se vláda pokusila věc projednat během pandemie koronaviru, nátlak veřejnosti včetně organizace Milion chvilek pro demokracii ji od toho odradil. „Nepřehlednost a nejasný výklad pak může nahrávat výrazným způsobem právě společnostem premiéra Babiše. Navíc tento zákon zásadně ovlivní dění v České republice, a to na několik let dopředu. Je více než zarážející, že se vláda premiéra Babiše snaží schválit tento zákon právě teď,“ uvedl tehdy analytik TI Milan Eibl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner