Zákon neporušuji, tvrdí Babiš. Přitom však o povinnosti celní správy ani nevěděl

TK TOP 09 k aktuálním politickým tématům. Miroslav Kalousek. (David Těšínský / SF)

TK TOP 09 k aktuálním politickým tématům. Miroslav Kalousek. | FOTO: David Těšínský / SF

Andrej Babiš na tiskové konferenci hnutí ANO popřel nařčení předsedy Sněmovní komise pro kontrolu použití odposlechů Daniela Korte (TOP 09), že porušuje zákon o celní správě. Neodpustil si ani osobní útok na poslance Korte slovy, že „potřebuje protialkoholní léčení“.

Server novinky.cz dnes ráno informoval, že zprávy o nasazení odposlouchávaní a sledování osob a věcí od Celní správy se našly v trezoru pro utajované dokumenty Poslanecké sněmovny. Chyba se odehrála na několika úrovních, přiznává Daniel Korte. Zaměstnanec Poslanecké sněmovny, který má na starosti přípravu materiálů pro parlamentní komisi, je jejím členům nepředložil. Korte dodává, že bohužel členové komise neznali příslušný zákon o celní správě a tedy ani nevěděli, že se mají o zprávy celníků zajímat.

Korte podle novinek.cz zdůraznil, že zákon ukládá odevzdávat dvě zprávy ročně. Zopakoval tedy své přesvědčení, že ministr financí zákon porušuje, neboť místo dvou zpráv ročně dodal pouze jednu. Zprávy za rok 2015 a první pololetí 2016 nedodal vůbec. Našly se tam ještě další zprávy z dob, kdy byl ještě ministrem financí Miroslav Kalousek. Je tedy zjevné, že parlamentní komise nekontrolovala odposlouchávání celníků už delší dobu.

TK TOP 09 k aktuálním politickým tématům. Miroslav Kalousek. (David Těšínský / SF)

Andrej Babiš na dnešní tiskové konferenci hnutí ANO své pochybení popírá a tvrdí, že ačkoli je jeho ministerstvo nadřízeným orgánem Celní správy, zprávy o odposlouchávání mají dodávat sami celníci, nikoli on. Dodává, že se o této povinnosti Celní správy dověděl teprve v úterý, kdy jej poslanec Korte obvinil z porušování zákona. Babiš předložil doručenky, které odevzdání zpráv do Poslanecké sněmovny dokládají. Zprávy jsou Babišem osobně podepsány, nicméně je na tiskové konferenci nemohl předložit, neboť podléhají režimu vyhrazené. Ministr financí uzavírá svůj výstup tvrzením, že je opět obětí „lživé kampaně a že „pan Korte pokračuje v šikaně“. Vyjádření poslance Korteho doplníme po tiskové konferenci k tématu dnes po 13 hodině.

Novinky.cz ještě uvádějí, že zprávy o odposleších jsou podle předsedy komise a dalšího jejího člena Václava Klučka za ČSSD nedostatečná. Klučka tvrdí, že v nich chybí zásadní informace, podle nichž se dají odposlechy kontrolovat. Na rozdíl od zpráv z ministerstva vnitra, které jsou dodávány řádně a obsahují relevantní informace, zprávy ministerstva financí postrádají údaje o tom, kdo odposlechy zadával a kdy se uskutečnily, dodává Korte.

K tomuto tématu na tiskové konferenci hnutí ANO náměstkyně ministra financí Alena Schillerová upřesňuje, že zákon o celní správě porušován není. Zákon podle ní sice praví, že zpráva se má dokládat dvakrát ročně, nicméně neurčuje k jakému datu, či v jakém časovém rozpětí. Trvá na tom, že zpráva obsahuje relevantní údaje a že komise, pokud by měla jakékoli pochybnosti, může kdykoli požádat o doplnění informací.

Na dotaz idnes.cz, kdy bude dodána zpráva za rok 2015, Andrej Babiš ujistil, že bude dodána ještě dnes. Nakonec si neodpustil osobní útok na pana Korte slovy, že ten „pán potřebuje protialkoholní léčení“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]