Zákroky na Babišových mítincích prošetří GIBS. Jsou to moje nejhorší dny ve funkci, sdělil policejní prezident

Policejní prezident Martin Vondrášek (Policie ČR)

Policejní prezident Martin Vondrášek | FOTO: Policie ČR

Policejní prezident Martin Vondrášek je znechucen informacemi o policejních zákrocích v Borovanech na Českobudějovicku a v Českém Krumlově při setkání předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše s voliči. Uvedl, že poslední dny jsou jeho nejhorší ve funkci. Věc podle něj prošetří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle Vondráška mohlo dojít k pochybení policistů, ale k zákrokům údajně došlo po protiprávním jednání.

Vondrášek na tiskové konferenci komentoval také to, že jeden ze zasahujících policistů v civilu měl na jedné z fotografií na hlavě propagační čepici hnutí ANO.

(Týdeník FORUM)

„Když vidím fotku policisty ve službě, který na shromáždění má na sobě kšiltovku politického subjektu, když vidím policistu, který zaklekává v místě krku zajištěnou osobu, byť by to bylo na vteřinu, nemůžu být šťastný a musím konat,“ řekl Vondrášek.

Dodal ale, že nechce dělat předčasné soudy. „Dnes jsem viděl video, ze kterého je naprosto patrné, že muž, proti kterému jsme zakročovali, utíká z místa shromáždění s reproduktorem. Když oznámíte shromáždění, máte ze zákona nárok na to dosáhnout účelu shromáždění a nikdo vám v tom nemůže bránit,“ řekl Vondrášek. Policie podle něj nemůže přihlížet přestupku a musí v takovém případě konat.

„Na základě zveřejněných informací o chování příslušníků Policie ČR na politických mítincích v jižních Čechách jsem požádal ministra vnitra Rakušana a ředitele GIBS Dragouna o důkladné prošetření všech okolností těchto znepokojujících událostí,“ uvedl Fiala. Pro demokratický stát je podle něj důležitá důvěra veřejnosti v nestrannost a profesionalitu jeho represivních složek.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Pokud bude GIBS v jednání policistů spatřovat trestný čin, zahájí s nimi trestní řízení. V opačném případě se věc vrátí policii, která vyhodnotí případnou odpovědnost a s policisty může zahájit kázeňské řízení.

GIBS už během dneška potvrdila, že spis s informacemi o zákroku v Borovanech od policie převzala. “Můžeme potvrdit, že jsme dnešního dne od Policie České republiky převzali spisový materiál týkající se služebního zákroku provedeného v Borovanech. Ubezpečujeme veřejnost, že záležitost bude z naší strany důkladně a objektivně prošetřena,” uvedla na stránkách mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

V pondělí bude mít Vondrášek jednání s krajskými a územními policejními řediteli, kde bude mimo jiné apelovat na to, aby na shromážděních převládala služba uniformované policie a antikonfliktních týmů a aby se rizikovějších shromáždění účastnil i úřad vnitřní kontroly policie.

Ostrý vzkaz na twitteru

„Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem policie v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ napsal na twitter ve čtvrtek pozdě večer policejní prezident Martin Vondrášek.

()

Reagoval tak na situaci, kdy jednu z odpůrkyň expremiéra 3. 8. zadrželi neuniformovaní policisté a v poutech ji odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Podle videa z události odvádí dva neuniformovaní policisté ženu z mítinku Andreje Babiše, který do města dorazil ve středu ráno se svým „obytňákem“. Následně je podle záběrů žena v poutech poměrně ostrým způsobem naložena do neoznačeného policejního auta.

ZDROJ: FORUM 24

„Dnes v 9:30 byla zajištěna žena, která se dopustila přestupkového jednání, konkrétně se jednalo o přestupek proti občanskému soužití. Případ řeší kolegové z obvodního oddělení v Českém Krumlově, kteří ho s největší pravděpodobností budou postupovat příslušnému správnímu orgánu,“ potvrdila incident deníku FORUM 24 mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

Připravujeme podrobnosti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články