Žalobce i vyšetřovatel korupční kauzy Stoka končí. Nástupci jasní nejsou

Bývalý brněnský politik hnutí ANO Jiří Švachula, hlavní aktér kauzy Stoka (reprofoto Česká televize)

Bývalý brněnský politik hnutí ANO Jiří Švachula, hlavní aktér kauzy Stoka | FOTO: reprofoto Česká televize

V případu možné korupce na radnici městské části Brno-střed, v takzvané kauze Stoka, se změní dozorující státní zástupce i klíčový vyšetřovatel. Radek Mezlík z brněnské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství odchází pracovat pro Úřad evropského veřejného žalobce. Mezlík to dnes potvrdil ČTK. Podle webu Aktuálně.cz končí i policista, který prověřoval další větve kauzy.

Na změnu dozorujícího žalobce upozornily servery iHNed.cz a Aktuálně.cz. Mezlík ČTK řekl, že už byl vyrozuměn o úspěchu ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásil. Do funkce budu jmenován, není ale zřejmé kdy. Tipoval bych, že to bude někdy v únoru, takže do té doby budu na kauze Stoka pracovat, uvedl Mezlík.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) (ČTK)

Termíny hlavního líčení ve složitém případu údajné korupce na radnici městské části Brno-střed jsou do konce roku zrušené, první je vypsán na 5. ledna. Jde o třídenní blok, poslední termín jednání je stanoven na 18. března.

Podle žalobce není zatím zřejmé, kdo jeho agendu převezme. Po mém jmenování soudní řízení převezme některý z mých kolegů. Ještě není jasné, jak se všechny mé případy rozčlení, prohlásil Mezlík.

Úřad evropského veřejného žalobce je nově vznikajícím úřadem, měl by se stát klíčovým orgánem v boji proti podvodnému čerpání financí z evropského rozpočtu. Každý členský stát navrhl do funkce evropského žalobce svého kandidáta – Česko vyslalo Petra Klementa z Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně. Vybírají se ale i takzvaní evropští pověření žalobci, kteří zastupují instituci na domácí půdě. Česko by jich chtělo mít až deset. Jejich jména dosud známa nejsou. Mluvčí NSZ Petr Malý ČTK řekl, že kandidáty ještě neinformovali o výsledku výběrového řízení, proto v tuto chvíli státní zastupitelství nebude potvrzovat žádná jména.

Třiačtyřicetiletý Mezlík vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, poté podle Aktuálně.cz dva roky pracoval v auditorské společnosti a následně působil pět let jako asistent soudce Nejvyššího soudu. Státním zástupcem je od roku 2007, nejprve působil na Městském státním zastupitelství v Brně, posledních osm let pracuje na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci.

Z mediálně známých kauz byl žalobcem například u případu solárních elektráren na Chomutovsku, kvůli kterým stanuly před soudem i bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a někdejší vedoucí odboru licencí úřadu Michaely Schneidrové. Obě loni v listopadu Krajský soud v Brně osvobodil.

Šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek  (ČTK)

Podle informací serveru Aktuálně.cz navíc Mezlíkův odchod zbrněnské pobočky olomouckého vrchního státního zastupitelství přichází ve chvíli, kdy potkává do civilu odchází vyšetřovatel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), který prověřování těchto větví případu řídí. Důvody odchodu ale údajně komentovat nechtěl, od policie odešel na vlastní žádost. 

„Věřím, že případ dopadne dobře, a nemám strach, ze by mým odchodem byla práce na případu nějak ohrožena. Pracovali na něm a pracují dobří policisté,“ uvedl podle webu detektiv, který strávil u policie 26 let. Své jméno zveřejnit nechce. Pro změnu se prý rozhodl kvůli rodině. „S případem to nesouvisí,“ doplnil. 

Kauzou Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat v druhé půli září, má za sebou pět jednacích dní, během kterých vypovídali obžalovaní. V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek tamní radnice, kdy výše úplatků podle žalobce dosáhla až 47 milionů korun.

Soud líčení zahájil po roce a půl od policejní razie na radnici městské části Brno-střed. Korupce se podle policie odehrávala při zadávání veřejných zakázek. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Švachula popřel, že by založil organizovanou zločineckou skupinu, řekl, že se sám stal obětí nátlaku spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Ten nyní v případu vystupuje jako spolupracující obviněný a klíčový svědek obžaloby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]