Žalobce Šaroch: Babiš na mě tlak nevyvíjel, důkazy o trestném činu nevidím

ČTK

Státní zástupce Jaroslav Šaroch | FOTO: ČTK

Státní zástupce Jaroslav Šaroch promluvil v rozhovoru pro iRozhlas.cz o zastavení trestního stíhání všech obviněných včetně Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Tvrdí, že předseda vlády na něj tlak nevyvíjel.

Žalobci uvedli, že Farma Čapí hnízdo byla malý či střední podnik, a proto měla na dotaci nárok. „Na to se nemohlo přijít, protože bylo potřeba procesním způsobem opatřit důkazy, které něco potvrzovaly, něco vyvracely, a na základě toho se to teprve mohlo udělat. Alespoň z mého pohledu to tak bylo,“ odůvodnil Šaroch fakt, že se na věc nepřišlo již dříve.

„Podle mého názoru prostě ty důkazy nesvědčily o spáchání trestného činu. Já už bych ale potřeboval pracovat,“ říká Šaroch s tím, že na něj zpočátku tlak vyvíjela média, ale Babiš nikoli.

Šaroch také serveru řekl, že je rád, že jeho rozhodnutí prošlo ve formě, v níž ho napsal. Vedoucí státní zástupce Martin Erazím v něm podle Šarocha nedělal žádné podstatné úpravy. „Kromě nějakých drobnějších překlepů, chyb a nějakých doplnění, ale nic podstatného, pokud jde o to zdůvodnění nebo důvody, proč jsem to zastavil,“ uvedl Šaroch.

Erazím v pátek sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Na dotaz iRozhlasu, proč na tento fakt nepřišla policie předtím, než byli Babiš a další obviněni, Šaroch řekl, že „bylo potřeba procesním způsobem opatřit důkazy, které něco potvrzovaly, něco vyvracely, a na základě toho se to teprve mohlo udělat“.

Policie Babiše obvinila v říjnu 2017 z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, letos v dubnu ho policisté navrhli obžalovat. Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se pak společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner