Žalobci budou zkoumat, zda Babiš ovládá noviny. Ať si je koupí v trafice

ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Když se společnost dostane do situace, že aparát státní žaloby musí rozsáhle a zdlouhavě vyšetřovat skutečnosti, které jsou evidentní pro každého studenta gymnázia, svědčí to o snížené úrovni právních jistot.

Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že se bude zabývat střetem zájmů Andreje Babiše, a to zejména tím, zda má stále vliv na média, která patří do holdingu Agrofert. Jedná se o pokračování černošického případu, v němž tamní Městský úřad udělil Babišovi pokutu 200 tisíc korun kvůli porušování zákona o konfliktu zájmů. Úřad se tím zabýval na základě podnětu Transparency International a je k tomu příslušný podle premiérova bydliště. Zákon o střetu zájmů z roku 2006 totiž chápe situaci jako přestupek. Nadřízený Krajský úřad Středočeského kraje vedený Babišovou stranickou kolegyní Jaroslavou Pokornou Jermanovou s rozhodnutím z Černošic důkladně zametl. Jinými slovy – potrestání konfliktu zájmů není možné kvůli konfliktu zájmů. Babišovi lidé přece nemohou vyšetřovat Babiše.

Pavel Hofman

Státní žalobci upozorňují, že před sebou mají mnoho práce a výsledek nemáme čekat příliš brzy. Nejvyšší státní zastupitelství vedené Pavlem Zemanem na Twitteru uvedlo, že komplexní posouzení věci si vyžádá kromě shromáždění úplného spisového materiálu řadu dalších podkladů, mimo jiné oficiální překlad auditu Evropské komise. Nutná také podle něj zřejmě bude i spolupráce s evropskými orgány.

Jistěže formálně působí aktivita Pavla Zemana pozitivně. Státní zastupitelství deklaruje, že střeží zákon nezávisle na aktuální mocenské situaci. Jenže ve skutečnosti to není tak docela pravda. Vždyť zde všichni víme, že Andrej Babiš ovládá média. Osobně jmenoval šéfredaktory MF DNES, Lidových novin, jejich zpravodajských serverů a celé řady dalších médií, která spadají do holdingu Agrofert. Ovládá také nejsilnější komerční rádio v zemi – rádio Impuls. Všechna tato média již několik let každý den slouží zájmům Andreje Babiše. Dehonestují jeho soupeře i kritiky, zamlčují či bagatelizují jeho skandály, nastolují falešnou agendu a nerespektují ani elementární pravidla novinářské práce.

Andrej Babiš ovládáním médií těžce poškodil demokratické prostředí v České republice, což je doloženo strmým propadem naší země na mezinárodních žebříčcích míry svobody slova. Ovládání médií Andrejem Babišem bylo předmětem jednání Evropského parlamentu a opakovaně na ně upozorňují nejvlivnější světové deníky.

My se ale tady musíme tvářit, že evidentní skutečnosti jsou pouze údajné a že máme jen podezření. A na výsledek vyšetřování máme prý čekat dlouho. To už jsme si zvykli. Zatímco celý svět ví, co dělá Andrej Babiš a jak poškozuje Českou republiku, my musíme předstírat, že máme snížené rozpoznávací schopnosti a patrně i mdlý rozum.

Je dobře, že státní zástupci budou konečně řešit skandální skutečnost, že premiérovi slouží jím ovládaná média. Je to nutné proto, že politická soutěž v naší zemi kvůli tomu není férová. Jestli nevědí, jak začít toto složité a náročné vyšetřování, máme pro ně radu: Ať jde Pavel Zeman do trafiky a tam si ty noviny koupí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner