Záměr KSČM zdanit restituce poškozuje vztahy s Izraelem. Nikoli poprvé

Komunističtí poslanci Vojtěch Filip, Leo Luzar a Alexander Černý (ČTK)

Komunističtí poslanci Vojtěch Filip, Leo Luzar a Alexander Černý | FOTO: ČTK

Tlak komunistů na zdanění církevních restitucí podporovaný vládou dostává mezinárodní rozměr. Obavy, že tento krok poškodí židovské obce, vyslovil izraelský ministr vnitra Aryeh Machluf Deri. Není to poprvé, co návrhy KSČM narušují česko-izraelské vztahy.

Europoslankyně ANO Dita Charanzová (repro ČT)

Deník N zjistil, že se ministr vnitra Jan Hamáček sešel se svým izraelským protějškem Derim. Ten mu tlumočil znepokojení kvůli uvažovanému zdanění finančních náhrad církevních restitucí. Jednalo se sice o neoficiální návštěvu, která však naznačuje, že Izrael tomuto záměru přisuzuje značnou váhu.

Obavy Federace židovských obcí

Hamáček debatu o restitucích při jednání s Aryehem Machlufem Derim přiznal. Proběhla 11. ledna a oficiálně avizovaným tématem schůzky byla migrace. „Upozornil mě na to, že mluvil s Federací židovských obcí, která vyjádřila obavy ze zdanění. Řekl jsem mu, že je to na případnou debatu na půdě sněmovny.“

„Izraelská strana má samozřejmě zájem, aby restituce církevního majetku, kam spadá i část majetku zabaveného židovským obcím, proběhly co možná nejhladčeji a bez zdanění, které nevnímá pozitivně,“ potvrdilo otevřeně izraelské velvyslanectví v Praze. Spoléhá prý na přístup českých zákonodárců.

Izraelci připomněli, že poskytli domov mnoha lidem, jichž se týkaly konfiskace majetku. „Proto má Izrael potřebu vyjádřit na tuto problematiku svůj názor a podpořit místní církevní organizace, včetně české Federace židovských obcí, kterých se vyjednávání o restitucích bezprostředně týká,“ doplnilo velvyslanectví.

Moskevský antisionismus

Je skutečností, že do Izraele po komunistickém puči emigrovalo mnoho židovských obyvatel, kteří přežili válečné útrapy. Vztahy Československa s Izraelem se prudce zhoršily a v roce 1951 došlo k jejich úplnému zmrazení. V letech 1952-1953 dostoupila vrcholu likvidace židovských spolků, svazů a nadací.

Došlo k rozsáhlým konfiskacím majetku a zatýkání, přičemž moskevský antisionismus vyvrcholil v padesátých letech velkými politickými procesy, účtujícími s „protistátními spikleneckými centry“ a „sionisty“ v bezpečnostních složkách.

Nepřátelské vztahy ČSSR s Izraelem pokračovaly až do pádu komunistického režimu, který poskytl prostor pro výcvik členů teroristické Organizace pro osvobození Palestiny. Proto je až symbolické, že komunisté ve svém anticírkevním tažení, korunovaném pamfletem Miroslava Grebeníčka „Ve znamení kříže“, znovu zasáhnou i židovské obce.

Krádež 11 miliard

Schůzka ministrů vnitra se odehrála krátce před závěrečným hlasováním ve sněmovně o návrhu KSČM zavést dodatečnou 19procentní daň na finanční náhrady. Celkem by tak 17 církví a náboženských společností přišlo o 11 miliard korun, vyplácených v průběhu třiceti let před jejich úplnou odlukou od státu.

Sluší se připomenout, že toto narovnání vztahů státu s církvemi bylo přijato po dvaceti letech přešlapování, ačkoli k němu vyzýval i Ústavní soud, přičemž Česká republika se k němu odhodlala jako poslední z východního bloku.

Jelikož si komunisté opakovanou krádež části církevního majetku položili jako jednu z podmínek tolerance menšinové vlády a podporuje ji i Okamura, nic jejímu schválení nebrání. Premiér Andrej Babiš přitom absurdně fabuluje údajným předražením náhrad o 54 miliard korun, přičemž jejich celková výše dosahuje 59 miliard, a potvrdila ji řada znaleckých posudků.

Hnutí ANO možná s ČSSD tak trochu spoléhají na to, že tuto v právním státě nepřijatelnou retroaktivitu, kdy by se změnou uzavřených smluvních podmínek musely souhlasit všechny zúčastněné strany, shodí Ústavní soud. Jenže v dnešních poměrech to úplně jisté není a na jejich pokrytectví to nic nemění, zvláště když jsou církve v české společnosti populárním terčem.

Zemanova podpora

Někteří ústavní právníci navíc míní, že náhrada za zabavený majetek není zdanitelným příjmem, ale nápravou majetkové křivdy. „Je to, jako kdyby vám v restituci vrátili dům, a vy byste z toho měl zaplatit poplatek. Platit daň z ukradeného majetku, který se vrací zpět, je nehoráznost,“ tvrdí Vladimír Balaš z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Zlodějský apetit polokomunistické vlády nejvíce ohrožuje menší církve a náboženské společnosti. Federace židovských obcí by přišla o 53 milionů korun bez započtení úroků. Její specifické postavení spočívá v tom, že převážná část židovského majetku byla zcizena už za německého protektorátu, přičemž na toto období se restituce nevztahují. Zpět proto dostávají jeho pouhý zlomek zabavený po 25. únoru 1948.

Zdanění církevních restitucí podporuje i prezident Miloš Zeman, který neustále zdůrazňuje svoje výborné vztahy s Izraelem. „Pan prezident názor našich přátel plně respektuje,“ vzkázal hradní mluvčí Jiří Ovčáček, jako by si z „přátel“ dělal legraci.

Dodávky pro Írán

Není to poprvé, kdy KSČM poškozuje vztahy s Izraelem. Sněmovna projednává její další návrh na zrušení zákona o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr. Po nástupu islámské revoluce byl dostavěn ruským gigantem Rosatom, který dnes realizuje její přechod na nový typ jaderného paliva. Navíc v době, kdy Spojené státy zrušily Obamovu dohodu s Íránem kvůli podezření, že islámská velmoc nedodržuje sliby omezovat jaderný program.

Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Dan Ťok 
zahájili pokračování stavby dálnice D11  (ČTK)

Tento návrh loni prošel v prvním čtení i díky hnutí ANO, jehož poslanec Miloslav Janulík je předsedou skupiny přátel České republiky a Izraele. „Stanovisko státu Izrael je velmi negativní, mají k němu zásadní výhrady. Vnímají ho jako určitou symboliku,“ uvedl po rozhovoru s izraelským velvyslancem Danielem Meronem.

Írán podporovaný Ruskem je totiž úhlavním nepřítelem Izraele v blízkovýchodním regionu a jeho duchovní mu vyhrožují vymazáním z mapy. Proto není dosud nevyvrácený vývoj íránských jaderných zbraní v jeho zájmu, ovšem nevyzpytatelný islámský stát by mohl ohrožovat i celou Evropu.

Bližší zájmy KSČM a Ruska

Paradoxní je, že tento zákon, zakazující vývoz jakýchkoli technologií českých firem do jaderné elektrárny Búšehr (aktuálně jde hlavně o ZVVZ Milevsko), které by mohly být zneužity k vývoji íránského jaderného arzenálu, zavedla vláda Miloše Zemana už v roce 2000. A dnes Zeman v roli prezidenta bojuje za zrušení protiíránských sankcí.

Co z toho vyplývá? Verbálně se vláda a prezident hlásí k dobrým vztahům s Izraelem, tradičně nejbližším spojencem České republiky na Blízkém východě. Některé reálné kroky však ukazují, že jsou jim, na rozdíl od minulosti, bližší zájmy komunistů, potažmo Ruska. Bohužel ke škodě česko-izraelských vztahů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]