Zaměstnanci pohřebních ústavů ve Španělsku stávkují. Nezvládají nápor zemřelých

Španělsko prožívá s koronavirem zase špatné období. (youtube/DW)

Španělsko prožívá s koronavirem zase špatné období. | FOTO: youtube/DW

Evropa se potýká s druhou vlnou případů a úmrtí stále přibývá. Řada zemí zavedla nová opatření, jako jsou zákazy vycházení a zákazy vycházení, aby se pokusila míru infekcí snížit. Někde už se objevují dost tísnivé problémy.

Zaměstnanci pohřebních ústavů ve Španělsku vstoupili do stávky, aby požadovali více pracovníků, protože počet úmrtí na koronavirus stále roste. Odbory uvádějí, že je zapotřebí více personálu, aby se zabránilo zpoždění pohřbů, k němuž došlo během první vlny pandemie v březnu.

FORUM 24 (archiv)

Zaměstnanci pohřebních ústavů po celém Španělsku se v neděli zúčastnili stávky. Stávka přišla na svátek Všech svatých, kdy rodiny obvykle navštěvují hroby svých blízkých.

Jeden pohřební ústav v Madridu sdělil agentuře AFP, že k zvládnutí prudkého nárůstu úmrtí potřebuje o 15-20 zaměstnanců více. V pátek ministerstvo zdravotnictví v zemi potvrdilo 239 úmrtí.

V březnu se pohřby zpozdily asi o týden a kremace se konaly ve stovky kilometrů vzdálených městech, protože pohřební ústavy zápasily s „poptávkou“.

Podle údajů John Hopkins University zaznamenalo Španělsko od vypuknutí epidemie více než 1,1 milionu případů a 35 800 úmrtí.

Na těžší období se chystá Itálie, která urychluje přípravy na další zpřísnění omezení. V sobotu hlásila 31 758 případů viru, což je nový denní rekord. Ministr zdravotnictví Roberto Speranza varoval, že celostátní lockdown se zdá být jediným způsobem, jak zabránit tomu, aby se nemocniční oddělení ještě více plnila pacienty s koronavirem.

V rozhovoru pro noviny Corriere della Sera Speranza řekl, že křivka rychlosti přenosu viru je „děsivá“. V zemi již platí omezení, která nařizují zavírat kina, bazény, divadla a tělocvičny. Bary, restaurace a kavárny musí přestat obsluhovat stoly do 18.00. Obchody a většina podniků však stále funguje.

Slovensko zatím otestovalo téměř polovinu obyvatel a chce otestovat všechny obyvatele v zemi starší 10 let. Infekce na Slovensku prudce vzrostly a činitelé tvrdí, že jedinou alternativou by bylo úplný lockdown. Ministr obrany Jaroslav Naď potvrdil, že v sobotu test podstoupilo 2,58 milionu lidí. Z toho 25 850 bylo pozitivně testováno a musí do karantény.

Nová omezení vstoupí v platnost v pondělí v Německu. Denní výskyt infekcí dosáhl v uplynulém týdnu rekordních hodnot a v sobotu země zaznamenala více než 20 000 případů. Podle nových opatření se musí zavřít divadla, kina, bazény a bary. Školy a obchody však zůstanou otevřené.

Německá kancléřka Angela Merkelová počátkem tohoto týdne v parlamentu varovala před dlouhou a tvrdou zimou, která zemi čeká.

(Zdroj: BBC.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]