Zaměstnavatelé chtějí zrychlit přijímání Ukrajinců. Vládě poslali otevřený dopis

liftcomp.cz

Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka chybí aktuálně českému průmyslu 140.000 kvalifikovaných zaměstnanců. | FOTO: liftcomp.cz

Čeští zaměstnavatelé se momentálně potýkají s obrovským nedostatkem zaměstnanců, firmám jich chybí až 140 000. Na nedostatek pracovníků na českém trhu práce upozornili představitelé Svazu průmyslu a obchodu, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Hospodářské komory ČR. Ve společném dopise vyzvali vládu k urychlení přijímaní ukrajinských žadatelů o práci a podpořila tak české podniky a ekonomiku. „Bohužel firmy nemají české uchazeče o práci a vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců v praxi nefunguje: Kvóta je vyčerpaná do června a vyřízení pracovní karty pro jednoho uchazeče trvá až šest měsíců,“ doplnili ve svém společném prohlášení.

Pracovní trh v současné době nenabízí dostatek kvalifikovaných sil, a to ani z řad nezaměstnaných anebo absolventů škol, proto je dle zaměstnavatelů potřeba přistoupit k zaměstnávání cizinců. V rámci tzv. „Režimu Ukrajina“, který umožňuje Ukrajincům legálně pracovat v Česku, mohou firmy nyní získat až 3 800 zaměstnanců a po navýšení kapacity MZV ČR a MV ČR by mohlo dojít až k více než stoprocentnímu navýšení uchazečů ročně. V současnosti je však kvóta vyčerpaná až do června a vyřízení jedné pracovní karty trvá až šest měsíců.

Dle zástupců byznysu hrozí řada rizik, pokud se nezrychlí legální příjem Ukrajinců. Mimo jiné mohou přijít o zakázky a na základě toho může dojít k propouštění zaměstnanců nebo přenesení výroby do jiných zemí.

Vzhledem k rekordně vysoké zaměstnanosti v ČR není možné volná pracovní místa obsadit českými uchazeči. Proto se firmy obracejí do zahraničí. Pokud se vláda rozhodla, že jim v tom pomůže, nemůže přeci ignorovat stávající nefungující situaci. Firmy potřebují zaměstnance nyní, ne za půl roku. Do té doby můžou naše firmy přijít o zakázky, zákazníky a brzy budou řešit opačný problém, než je nábor zaměstnanců,“  upozorňuje na rizika prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

„Nepružnost českých orgánů například v porovnání s Polskou republikou je až zahanbující. A děje se tak na úkor českých občanů a prosperity naší země. Dlouhodobě nás Ukrajinci samozřejmě nezachrání, ale krátkodobě mohou pomoci. Vláda pro to však musí něco udělat,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

„Vyzýváme proto vládu ČR, aby urychleně přijala návrh na navýšení personální kapacity MZV ČR a MV ČR za účelem zrychlení vyřizování vyššího počtu žádostí o zaměstnanecké karty a pomohla firmám zajistit potřebné chybějící personální zdroje k zabezpečení výroby a služeb a podpořila tak firmy, aby se udržely na trhu a obstály v těžkém konkurenčním prostředí,“ zní hlavní a společný požadavek zástupců byznysu na vládu ČR.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner