O zamítnutí grantu pro pražský klub ROCK CAFÉ rozhodl brněnský galerista. Nikdy tam nebyl

repro: Rock Café

Člověk, který Prahu vlastně pořádně nezná, rozhoduje o tom, které kulturní zařízení dostane v hlavním městě peníze. V mnoha místech naší vlasti si lidé stěžují na to, když jim Praha údajně mluví do jejich záležitostí. Totéž se však nyní stalo v metropoli, ve které posuzovala přidělení či nepřidělení kulturních grantů speciální komise, jejímž členem je také galerista z Brna. Její verdikt zněl, že pražský klub ROCK CAFÉ si příspěvek z grantů nezaslouží. Přitom dotyčný galerista tento klub nikdy v životě nenavštívil a nic o něm neví.

Kdo by si tedy myslel, že kulturní granty pražského magistrátu jsou v kompetenci rady města nebo primátorky hl. m. Prahy, je zcela na omylu. Podle sdělení radního pro kulturu Ing. Jana Wolfa on nic nerozhoduje a za závěry komise není zodpovědný. Podobně s grantem dopadl druhý známý pražský klub ROXY. Z trojice velkých klubů získal letos grant pouze palác Akropolis. Ten však byl magistrátem vždycky upřednostňován a v současné době dostává dokonce 15 milionů korun ročně.

To vše i přesto, že do požadovaného přehledu příjmů neuvádí příjmy z barů a kromě vstupného je údajně závislý jen na dotacích.

Jinými slovy řečeno: Komise, která jednomu posuzovanému subjektu zamítne grant kvůli tomu, že má příjmy z barů, a doporučí mu, ať svůj kulturní program pokryje dalším zvýšením příjmů z těchto barů, naopak u druhého subjektu úplně přehlédne, že druhý subjekt v žádosti o grant příjem z barů zcela opomněl uvést, a grant mu přidělí.

Už jen jako perlička vyzní to, že komise doporučila klubu ROCK CAFÉ, aby se místo vystupování autorských kapel přeorientoval například na pořádání diskoték pro cizince. Zajímavá podpora kultury.

Granty samozřejmě nezískaly ani další zajímavé subjekty, kteří budou živořit mezi dotovanou konkurencí. Dotace některým subjektům umožňuje dokonce nevybírat vstupné.

Proč komise nepodporuje subjekty maximálně například do výše honorářů umělců, nevíme, ale předpokládáme, že za tím stojí lobby kulturních subjektů, které každoročně dostávají bezproblémově vysoké částky.

Komise, která je magistrátem placená, je ale zcela právně nepostižitelná. Ta pak těm, kdo dotaci nedostanou, do odůvodnění zamítnutí žádosti, kromě zřejmých nesmyslů, napíše bezobsažné zdůvodnění.

Klub ROCK CAFÉ protestuje proti takovému způsobu rozdělování grantů a odmítá doporučení Magistrátu hl. m. Prahy, aby zde začal pořádat diskotéky pro cizince. Žádáme radního pro kulturu Wolfa, Radu města Prahy a primátorku, aby přehodnotili své rozhodnutí a podpořili činnost klubu ROCK CAFÉ a dalších přínosných subjektů.

ROCK CAFÉ by případné neudělení grantů přežilo. Chceme však spravedlnost, a proto po vedení města požadujeme, aby změnilo pravidla pro udělování grantů tak, aby byly jasné, průhledné, smysluplné a za jejich udělení nebo neudělení byl i někdo z politické reprezentace odpovědný.

Za ROCK CAFÉ Michael Pánek a Pavel Svoboda

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner