Česká vláda se i nadále chystá prosadit rozpočet s neopodstatněným půlbilionovým schodkem. Ten představuje 10 procent HDP, přičemž veřejné zadlužení by se kvůli němu přiblížilo hodnotě 40 procent. Podobná čísla odhaduje pro Česko i OECD, podle níž jde o 5. nejhorší propad ekonomiky na světě. Předsedkyni Národní rozpočtové rady Evu Zamrazilovou v dané situaci znepokojuje hlavně vládní rozpočtová rezerva 137 miliard bez vymezení konkrétního účelu.
Znepokojivá je jak míra vládou prosazovaného zadlužení, tak i její snaha obcházet či odbourávat jakékoli rozpočtové kontrolní mechanismy. To je patrné u novelizace zákona o rozpočtové odpovědnosti, kde si vláda vytvořila prostor pro dalších 7 let zvyšování strukturálního deficitu. Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová v pořadu České televize Události, komentáře potvrdila, že by to mělo v příštím roce za následek další schodek 200 či 250 miliard korun a nárůst veřejného zadlužení až na 45 procent, tedy už blízko dluhové brzdy. „Na příjmové straně je přitom zdokumentováno 63 miliard,“ zdůraznila ekonomka.
Vláda si při zadlužování země počíná natolik svévolně, že v takřka dokonalé shodě se Zamrazilovou mluvil dokonce i šéf odborů Josef Středula, jehož ČT do pořadu rovněž pozvala. Vůbec nejvíc oba diskutující znepokojuje vládní rozpočtová rezerva ve výši 137 miliard korun. Jak totiž oba zdůraznili, peníze z této rezervy nejsou nijak účelově vymezené na jednotlivé druhy výdajů. Tím se tato rezerva „vymyká demokratické roli Parlamentu, která by u státního rozpočtu být měla,“ zdůraznila Zamrazilová s tím, že návrh rozpočtu je obecně třeba projednávat. „Pokud bychom schvalovali jen příjmy, výdaje a deficit, státnímu rozpočtu by stačilo jediné čtení,“ poznamenala k nepochybně lákavému postupu obejít dlouhodobý proces projednávání a schvalování rozpočtu, při němž návrh prochází trojím čtením.
Zatímco vláda v posledních týdnech navyšovala schodek už čtyřikrát, výhledy do dalších měsíců jsou zatím jen velmi nejasné. O jejím hospodaření toho není mnoho známo. „Nevíme, kolik se utratilo, kolik utratíme do konce roku,“ poznamenal v této souvislosti předseda odborových svazů Josef Středula. Vláda totiž dodnes neprozradila, o jakých penězích již bylo rozhodnuto, že se utratí, a pro sebe si nechala i to, kolik peněz bylo odebráno na příjmové straně rozpočtu změnami zákonů přijatými v režimu legislativní nouze. Středula poukázal na to, že vládou zamýšlená rezerva 137 miliard korun je bezmála 3,5krát vyšší, než jaký byl původně plánovaný deficit pro letošní rok. „Máme právo vědět, co vláda plánuje. Vystavit bianco šek lze jen s vědomím toho, k čemu bude použit. Tohle jsou ale obrovské peníze, navíc bez přesného určení,“ zdůraznil a vzpomněl dlouhé debaty, které v minulosti provázely navýšení schodku rozpočtu o 5, 10 miliard korun.
Odborář s ekonomkou se shodli na tom, že vládou předestřený plán nedává důvod věřit tomu, že by šly peníze na investice, neboť nejsou takzvaně rozpočtovány. „I kdyby byly vykoupeny pozemky, musela by proběhnout výběrová řízení, takže by investice nešlo letos zrealizovat,“ zdůvodnila svou skepsi Zamrazilová.
Neurčitému vládnímu příslibu, že bude investovat, nevěří ani Středula. Poukázal na to, že ve stavebnictví trvá několik let, než se projekt připraví k realizaci. U vlády postrádá transparentní postup. „Některé návrhy zákonů míří přímo vládě na stůl, takže ani její členové nemají dost času si věc promyslet, přičemž ve Sněmovně se může stát mnoho chyb,“ varoval před možnými problémy. Vláda si podle jeho dalších slov počíná značně nekoncepčně. „Stát ochraňoval zdraví a teď musí ochránit ekonomiku. To nelze dělat výběrově, kdy peníze dostane jen ten, kdo si o ně řekne,“ uzavřel.