Žantovský připomněl Babišovu zodpovědnost za tisíce mrtvých při covidu. Je to oligarcha, který obral, koho mohl, napsal

Ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý diplomat Michael Žantovský (ČTK/Šulová Kateřina)

Ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý diplomat Michael Žantovský | FOTO: ČTK/Šulová Kateřina

Ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý velvyslanec ČR ve Spojených státech amerických, Izraeli a ve Spojeném království Michael Žantovský varoval na svém facebookovém účtu demokraticky orientované voliče, aby nepodceňovali kandidaturu lídra antiliberální opozice Andreje Babiše. Oligarcha přitom oznámil, že povede „pozitivní kampaň“, kterou bude provázet „empatie“. 

Žantovský napsal: „To nejhorší, co bychom teď mohli udělat, je Babiše podcenit jako předem poraženého a hřát se v teple morální nadřazenosti. Vsaďme se, že se bude ode dneška stylizovat do role jánošíkovského outsidera, který bojuje proti panstvu tam nahoře. Je to jeho archetyp. Nesmíme mu s ním pomáhat. Je to oligarcha, který obral, koho mohl, který nese spoluvinu za zbytečnou ztrátu mnoha ze 40 tisíc životů během pandemie a který teď využije své miliardy, svá média a svou marketingovou mašinu, aby se prodral na Hrad přes hlavy svých oponentů a přes naše hlavy.“ 

Žantovský není sám, kdo neuvěřil v Babišovy sliby ohledně pozitivní kampaně a kdo bere vážně jeho kandidaturu a považuje ji za riziko pro další demokratický vývoj v Česku. Podobný postoj vyjádřil i aktivista Tomasz Peszynski, který již léta organizuje protesty proti agresivní politice Putinova režimu. Ten napsal: „Trochu jsme se o víkendu plácali po zádech, jak to hezky nandaváme těm dezolátům, tak teď trochu reflexe do vlastních řad. Jak asi víte, Babiš bude kandidovat na prezidenta. Kdyby neměl plán na vítězství, tak by do toho nešel.“

Babiš podle aktivisty neumí nic jiného než negativní kampaň. „Teď bude hejtovat generála, protože je pro něj největší konkurencí. Jak to vím? Protože s tím už začal. Týdny před včerejškem jeho propagandistická mašinérie šířila, víte co? To, co šíří demokratická bublina. Že generál byl komunistická rozvědčická krysa. Babišovi vůbec nevadí, že je komunistická estebácká krysa. On nemá žádné zábrany, žádnou morálku, žádné svědomí. Jako komunistický estébák bude kritizovat protikandidáta, že je komunista,“ uvedl Peszynski. „Ale ty náboje do jeho hnojometů jste mu nabili vy všichni, kteří nejste schopni uznat, že člověk může a měl by mít šanci své nemorální chování napravit. Že generál 30 let pracoval pro demokratický systém a přijal jeho hodnoty a že je mnohem lepší člověk než Klaus, Zeman nebo Babiš,“ dodal.

Babiš prohlásil, že chce usilovat o úřad prezidenta, protože vláda podle něj málo pomáhá lidem. Hrozí, že příští hlava státu jinak půjde na ruku kabinetu, přitom má být pro všechny občany, řekl na pondělní tiskové konferenci k oficiálnímu oznámení kandidatury. Poté mu kandidaturu podepsalo 56 jeho poslanců.

První kolo volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Nový prezident či prezidentka se funkce ujme začátkem března. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů zatím těší armádní generál Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by spolu s Babišem mohla patřit ekonomka Danuše Nerudová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články