Žantovský se svým doslovným přijetím Babišova projevu u lidí narazil

Michael Žantovský - muž, který uvěřil v existenci kajícného Andreje Babiše  (FB KVH, výřez anobudelip.cz, koláž autor)

Michael Žantovský - muž, který uvěřil v existenci kajícného Andreje Babiše | FOTO: FB KVH, výřez anobudelip.cz, koláž autor

Andreji Babišovi jeho kajícně formulovaný projev ze 17. listopadu v Národním muzeu poněkud překvapivě uvěřil i Michael Žantovský. Tento psycholog a diplomat, nyní působící jako ředitel Knihovny Václava Havla ovšem se svým nekritickým posouzením Babišova výkonu i u svých příznivců narazil.

Stalo se tak v jedné z volně přístupných venkovních instalací k oslavám výročí pádu komunismu u pražské Národní třídy, kam Žantovský spolu s Karlem Schwarzenbergem přišli sdílet své postřehy k Listopadu, přičemž se ředitel Knihovny zmínil i o aktuálních událostech.

Ve chvíli, kdy před přítomnými vyslovil uznání Babišovi za jeho navenek pokorně pojatý projev, zavládly u přítomných rozpaky. Vycházely z rozporu mezi Babišovými slovy a činy, který by už snad ani nemohl být větší. Následné znejistění přítomných, které Žantovský svým naivně vyznívajícím postojem nevyhnutelně vyvolal, zahnala až jedna z účastnic setkání, filoložka Jitka Cardová. Dotyčná mladá žena tento nesoulad stejně jako ostatní odmítla přecházet a jako jediná o tom hlasitě vypověděla. Co přesně se dělo, popsala ve statusu na sociální síti:

 

fb Jitky Cardové

 

Filmový režisér Vít Klusák (Roman Černý)

Cardová ve vyjádření pro deník FORUM 24 zdůraznila potřebu ostražitosti a bdělosti vůči podobným dezinterpretacím, k nimž machinace Babišova záludného PR zjevně vedou. Žantovského nechce nijak očerňovat, usměrnit polemikou však podle ní zasluhuje. „Sama bych si ráda našla příležitost ho s tím, co se stalo a jak to vidí, konfrontovat,“ dodala.

Michael Žantovský se tak pravděpodobně nevyhne vysvětlování, co jej přimělo k tomu, aby přistoupil na domněle kajícná slova někdejšího agenta StB v situaci, kdy dotyčný nadále zprostředkovává podíl na vládní moci komunistům, udržuje pakt s Milošem Zemanem a účelovým dosazováním loajálních prospěchářů do vysokých pozic na úřadech a v politice ochromuje demokratické instituce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]