Zaorálek chce pomáhat bývalému švagrovi. Když ČSSD vypadne ze zastupitelstva v Moravskoslezském kraji, bude to konec

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (FB Zaorálek)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek | FOTO: FB Zaorálek

Krajské volby v Moravskoslezském kraji leccos napoví o dalším osudu sociální demokracie. O post hejtmana za ČSSD zde usiluje někdejší primátor Ostravy Petr Kajnar, kterého před několika lety sociální demokraté ze strany vyloučili. Nyní usiluje o slavný návrat. V předvolební kampani se chce angažovat i ministr kultury a výrazná tvář partaje Lubomír Zaorálek.

Dlouholetý politik za Českou stranu sociálně demokratickou Zaorálek byl v rozhovoru pro sobotní Právo dotázán, zda to není málo, když ČSSD, která kdysi dokázala udělat oranžové tsunami, má podle jednoho z průzkumů šanci proniknout do zastupitelstva pouze ve třech krajích.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Bývalý místopředseda sociální demokracie na to odpověděl: „Budu pomáhat v různých krajích, ale nejvíc času věnuji severní Moravě. Myslím, že nemá smysl vytipovávat voliče, kteří jsou naši. Připadá mi, že můžeme oslovit jakéhokoli voliče. Je třeba je dokázat zaujmout a oslovit je.“

Zaorálek z Moravskoslezského kraje pochází a pravidelně zde kandiduje do Poslanecké sněmovny, takže je logické, že chce sociálnědemokratické partaji v kampani před krajskými volbami pomáhat právě tady. Má to ale i další důvody. V první řadě sociální demokraté v tomto kraji Zaorálkovu pomoc skutečně potřebují. Navíc výsledek, kterého tu dosáhnou, bude pro stranu a její vedení z více příčin velmi podstatný.

Sociální demokracie v Moravskoslezském kraji bývala neuvěřitelně silná. V krajských volbách v roce 2008 zde zaznamenala fenomenální výsledek, když získala 42,63 procenta hlasů. Panečku, kam se na ni hrabe dnešní hnutí ANO. S takovými preferencemi by si sociální demokraté mohli namazat na chleba kohokoliv. Zajímavé je, že právě na severní Moravě Babišovo hnutí v minulých krajských volbách také zaznamenalo svůj nejlepší volební výsledek ze všech krajů, ovšem bylo to jen 25,7 procenta hlasů.

V žádném jiném kraji nebyla ČSSD tak úspěšná, byť je pravda, že tehdy v krajských volbách zvítězila na celé čáře ve všech krajích a v dalších dvou měla bezmála 40 procent hlasů. O čtyři roky později v Moravskoslezském kraji strana spadla na 27,4 procenta a v roce 2016 zde dokonce získala už jen 16,66 procenta hlasů. Přitom v předchozích sněmovních volbách sociální demokraté v tomto kraji skončili s výsledkem 8,83 procenta.

Stranické pletichaření a čachry

Pokud by i tady strana vypadla z krajského zastupitelstva (těch krajů, ve kterých se tak stane, pravděpodobně nebude úplně málo), byl by to opravdu signál, že se sociální demokracií je zle a že se minimálně na několik let poroučí a postupně dává sbohem jednotlivým patrům české politiky.

Situaci v Moravskoslezském kraji tak má zachránit někdejší dlouholetý primátor Ostravy Petr Kajnar, který je lídrem zdejší kandidátky sociální demokracie a jejím kandidátem na hejtmana. Pro Kajnara, který je shodou okolností bývalým švagrem Lubomíra Zaorálka, jde o velký návrat do ČSSD, a má tím pádem značnou motivaci udělat vše pro to, aby dopadl co nejlépe. Druhou takovou šanci už pravděpodobně nedostane.

Kajnarovi bylo členství v partaji zrušeno v roce 2014 kvůli žalobě, kterou podal na sociální demokracii, protože nebyl v roce 2013 umístěn na kandidátní listinu do Poslanecké sněmovny, což se podle něj stalo neprávem. Byl to výsledek vnitrostranického boje, který se tehdy v Ostravě odehrával.

Je pravda, že zdejší stranické pletichaření a čachry uvnitř ČSSD dosáhly nevídaných rozměrů. Z partaje se jako na běžícím pásu vylučovali nepohodlní členové. Fungovaly zde hlasovací mašinérie a ostravská sociální demokracie byla ovládaná pochybnými strukturami.

Poškozené renomé

Tomu všemu padl za oběť i Kajnar. Ten zároveň udělal tu chybu, že se se stranou soudil, což nebylo úplně taktické a trvalo dlouho, než se u sociálních demokratů změnila situace i celkové mocenské poměry a vyloučenému Kajnarovi bylo umožněno se vrátit.

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová
 (ČTK)

Stalo se tak až v loňském roce. Předtím bylo v Ostravě zrušeno 17 z 26 místních organizací. Zaorálek s předsedou Hamáčkem to v té době dávali do přímé souvislosti s návratem Kajnara. Ministr kultury tehdy dokonce prohlásil, že se někdejší primátor Ostravy vrací, protože ztrácejí vliv lidé, kteří ho vyhodili.

V krátkém videu na facebookové stránce ČSSD se Kajnar prezentuje tím, že coby primátor ve městě vybudoval několik průmyslových zón a dal práci spoustě lidí. Říká zde: „Co nás v kraji čeká? No útlum dolů a pravděpodobný útlum těžkého hutního průmyslu. Já jsem přesvědčen, že jsem schopen nabídnout pro lidi, kteří tady pracují, vytvoření dostatečného počtu pracovních míst.“

Na některé voliče v Moravskoslezském kraji to může zabrat zvlášť z úst člověka, který se může prokázat konkrétními zásluhami a výsledky. Otázka je, jestli to bude stačit na překonání poškozeného renomé, ke kterému se sociální demokracie dopracovala nejenom v tomto kraji.

Kajnarův úspěch nebo alespoň relativní úspěch je proto důležitý i pro současné vedení ČSSD. To Hamáček, Zaorálek a spol. prosadili jeho návrat, a jestli Kajnar propadne, bude to i jejich prohra. I proto dává smysl, že se tady chce angažovat a Kajnarovi pomáhat někdejší ministr zahraničních věcí Zaorálek. Kromě toho málokdo má větší šanci pokaženou sociálnědemokratickou značku aspoň trochu vyspravit než bývalý primátor Ostravy.

Kdyby sociální demokraté vypadli z krajského zastupitelstva v Moravskoslezském kraji, byla by to velká ostuda, ovšem realisticky vzato ani Kajnar nemůže čekat žádné zázraky. Deset a více procent by byl velkolepý úspěch, což je na kraj, kde ČSSD kdysi měla přes 42 procent voličů, k uzoufání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]