Zaorálek důrazně usměrnil čínského velvyslance. To se Zemanovi líbit nebude

Ministr kultury Lubomír Zaorálek  (FB Lubomír Zaorálek)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek | FOTO: FB Lubomír Zaorálek

Nový ministr kultury na sebe upozorňuje víc, než by mnozí čekali. Lubomír Zaorálek se nejprve pustil do řešení podivných kroků svého předchůdce Antonína Staňka. Nyní se zkušený sociálnědemokratický politik překvapivě pustil na tenký led. Zaorálek si totiž pozval čínského velvyslance a vysvětlil mu, že chování asijské velmoci vůči našim umělcům se mu velmi nelíbí a čeká nápravu.

Čína odmítá, aby umělecké soubory, které mají ve svém názvu naše hlavní město, vystupovaly na jejím území. Ruší domluvené smlouvy, zakazuje naplánované koncerty. Má to být odplata za jednání pražského primátora. Zdeněk Hřib totiž trvá na vyškrtnutí jednoho bodu z partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. Hlavní představitel české metropole  nechce uznat tzv. politiku jedné Číny.

Tím se stal trnem v oku nejen vysoce postaveným Číňanům, ale také osazenstvu Pražského hradu, včetně Jiřího Ovčáčka. Ten si spor s primátorem „vyřešil“ obvyklým způsobem. Na Twitteru napsal několik přisprostlých vět, směřujících na pražský magistrát.

Zdeněk Hřib (Pavel Hofman)

K Hřibovi se ovšem nyní přidává další politik, do nějž by to ovšem v současné situaci málokdo řekl. Čerstvý ministr kultury neztrácí ani den a ve svém novém úřadě ukazuje, že nepřišel brát plat za tiché vysedávání ve vládě. Nejprve se pustil do rekonstrukce zdecimovaného ministerstva. To pod vedením nekompetentního Staňka vršilo chyby, které je nyní třeba napravit.

Zaorálek ovšem ukázal, že není pouze úředníkem, který si přišel odsedět zbytek volebního období na ministerstvo. Spíš se zdá, že se skutečně začal zajímat o rezort, který zatím neměl moc prozkoumán. Dlouholetá zkušenost z vedení české diplomacie se nyní velmi hodí.

Ministr kultury totiž dobře ví, komu se nesmí ustupovat. Čína rozhodně mezi takové partnery patří. Ačkoliv hradní pohled na věc je zcela odlišný, Zaorálek řeší problém „pražských“ umělců po svém. Pozval si na schůzku čínského velvyslance a ukázal mu, že s ním nebude jednat po zemanovsku.

Petr Kellner (ČTK)

„Upozornil jsem pana velvyslance, že nese odpovědnost za podobu česko-čínských vztahů. Já jsem se snažil v nich udělat krok dopředu a rozvíjet je v řadě oblastí včetně kultury, ale v poslední době jsem zděšen. Praxe je v přímém rozporu s tím, co jsme dohodli,“ sdělil Zaorálek novinářům po schůzce s Čang Ťien-minem.

Jasně tak ukázal, že když varoval Miloše Zemana, že budou nastávat situace, kdy se názorově střetnou, nelhal. „Řekl jsem, že nechci poslouchat žádné řeči o spolupráci, pokud se na čínské straně nezmění činy. Tady jde o to, aby ta praxe okamžitě skončila, jinak si nedovedu představit spolupráci v kulturní oblasti,“ poznamenal důrazně ministr kultury.

Prezident Zeman bude překvapen. Měl totiž zřejmě pocit, že vztahy se Zaorálkem se již od dob, kdy si nemohli oba přijít na jméno, uklidnily. Před několika lety to potvrzoval i tehdejší ministr zahraničí v Sobotkově vládě. Vynadat však čínskému velvyslanci je něco, co nemůže Zeman přejít bez pokárání člena kabinetu.

Pražákovo kvarteto (prazakquartet.com)

Hlava státu dobře věděla, proč si chce na ministerstvu kultury za každou cenu udržet Antonína Staňka. Ten neodmlouval a na návštěvě Číny se mu po prezidentově boku moc líbilo. Exministr by si tak rozhodně nedovolil chovat se k velvyslanci Zemanovy oblíbené země neuctivě. Staněk by buď neudělal nic, nebo by po vzoru bývalé vládní kolegyně Marty Novákové poslechl vše, co by mu čínský ambasador nakázal.

Vypadá to, že Zaorálek moc dobře věděl, proč Zemana varuje, ať si jeho jmenování dobře rozmyslí. Musel přece vědět, že mu nehorázné chování Číny vadí a je jen otázkou času, kdy ho začne řešit. Zajímavá teď bude reakce prezidenta. Na Rusko a Čínu mu přece nesmí nikdo sahat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články