Zaorálek kritizuje trestní oznámení k OKD jako nepodložená

Lubomír Zaorálek (ČTK)

Lubomír Zaorálek | FOTO: ČTK

Trestní oznámení, která podá sněmovní vyšetřovací komise k někdejší privatizací těžební společnosti OKD, jsou podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nepodložená. Zaorálek byl původně členem komise, opustit ji musel koncem srpna poté, co se stal členem vlády.

Zaorálek dnes při příchodu na jednání vlády uvedl, že dnes zveřejněný výstup komise by nemohl podepsat, chystá se zpracovat vlastní vyjádření a přednést ho v Poslanecké sněmovně.

Členové komise v čele s předsedou Lukášem Černohorským (Piráti) dnes oznámili, že trestní oznámení budou směřovat na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestním oznámením budou čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček.

Zaorálek dnes novinářům řekl, že se podle jeho názoru při práci komise neobjevily nové důkazy, které by odůvodňovaly podání trestních oznámení. Připomněl, že například expremiér Sobotka už v minulosti trestním oznámením kvůli OKD čelil. „Dokonce jsme slyšeli varování od vyšetřovatelů, že takto se to dělat nemá,“ řekl Zaorálek. Komise podle něj totiž vytváří falešné představy, že se dopracovala k dosud neznámým faktům. Kritizuje i to, že komise neuvedla konkrétní skutky, které měla vypátrat. Trestní oznámení proto považuje za „plácnutí do vody“.

Česku podle něj bude naopak hrozit, že se dotčené osoby budou bránit kvůli poškození dobrého jména a soud jim přiřkne odškodné. „Stát to bude stát peníze na řízeních, která prohraje,“ varoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]