Zaorálek nechce přijmout, že na kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji je Benda. Nemusí, může třeba rezignovat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (FB Interview ČT24)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek | FOTO: FB Interview ČT24

Sociální demokraté mají smysl pro legraci. Stačilo, aby vypršela lhůta pro podání kandidátních listin pro letošní krajské a senátní volby, a ministr kultury a dlouholetý vrcholný politik sociální demokracie Lubomír Zaorálek přispěchal s tím, že se mu nelíbí, že na kandidátce v Ústeckém kraji figuruje bývalý krajský předseda ČSSD Petr Benda. Málokterá politická strana má takový talent pro sebetrýznění, sebepoškozování nebo, chcete-li, sebeničení jako Česká strana sociálně demokratická.

Někdejší dlouholetý místopředseda sociálních demokratů Zaorálek ve středu napsal na Twitter: „Bohužel jsem nebyl účasten debaty o nové kandidátce ČSSD na Ústecku. Ale teď nemůžu přijmout, že by na naší kandidátce měl být někdo jako p. Benda, který dříve spolupracoval s pravicovými extrémisty. Taková kandidatura zpochybňuje základní principy 140leté české sociální demokracie.“

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Člověk si říká, jestli spolu členové sociální demokracie někdy normálně hovoří, anebo už takovou běžnou věc vůbec nemají ve svém restříku, a tak jen dělají gesta a vyjadřují se navenek směrem k veřejnosti. Dá se pochopit, že se Zaorálkovi nelíbí přítomnost Petra Bendy na sociálnědemokratické kandidátce. To si to ale nemohl s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a spol. vyříkat osobně, takže mu teď nezbývá než psát svá velkohubá vyjádření na sociální sítě?

Navíc Zaorálek není řadový sociální demokrat. Je to ministr a člen předsednictva ČSSD. To skutečně neměl žádnou možnost zapojit se do debaty o nové kandidátce sociální demokracie v Ústeckém kraji, když tu původní předsednictvo odmítlo?

To se k němu informace o Bendově kandidatuře opravdu donesla až ve chvíli, kdy je hotovo a kandidátní listina už je podaná? Druhá věc je, jakým způsobem ta debata probíhala, jestliže se k ní člen předsednictva Zaorálek vyjadřuje až ex post.

Kromě toho, co to znamená, že Lubomír Zaorálek „nemůže přijmout“, že by na kandidátce ČSSD měl být někdo jako Petr Benda? Plyne z toho něco konkrétního, nebo je to jen takové plácnutí do vody, aby ministr kultury vypadal navenek pěkně, ale přitom ho takový zásadový postoj nic nestál? Pokud to Zaorálek opravdu nechce přijmout, tak to přijímat nemusí – může třeba rezignovat na svůj ministerský post a třeba také opustit řady sociálních demokratů.

Mělo by to větší váhu než jeden takový tweet, který sice u řady lidí může Zaorálkovi přidat k dobru nějaké ty kladné body, stranu jako celek to však poškozuje, poněvadž to ukazuje, jak neschopná a rozhádaná sociální demokracie je, když se nedokáže dohodnout a domluvit ani na jedné jediné kandidátce. A co na kandidátce – na jednom jediném sporném jménu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]