Zaorálek potvrdil pohřeb se státními poctami pro Chramostovou. Žádá jej Rychetský

Pavel Hofman

Pavel Rychetský | FOTO: Pavel Hofman

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský má za to, že herečka Vlasta Chramostová, jakožto jedna z prvních signatářek Charty 77, by si zasloužila pohřeb se státními poctami. Ten bude mít z rozhodnutí vlády Andreje Babiše zesnulý zpěvák Karel Gott. S tím, že by měla mít Chramostová takové poslední rozloučení, se ztotožňuje i Kolegium Paměti národa, tedy organizace, která se zabývá dokumentováním příběhů z naší minulosti. Podle deníku Právo se věc už připravuje, jak sdělil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

„Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové) zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu,” uvedl v prohlášení Rychetský. „Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová,” doplnil.

Vyjádření Kolegia Paměti národa uveřejnil Mikuláš Kroupa. „Kolegium Paměti národa vyjadřuje smutek z úmrtí velké české herečky a statečné ženy paní Vlasty Chramostové. Žila v souladu se svým přesvědčením, bez ohledu na důsledky a pronásledování. V mládí vstoupila do komunistické strany a spolupracovala se Státní bezpečností. Později se vnitřně s tímto svým selháním bolestivě vyrovnávala. Postavila se proti sovětské okupaci Československa a ze svého stanoviska neustoupila ani za cenu, že se musela vzdát nejen svého prominentního postavení slavné herečky, ale i možnosti své povolání vykonávat. Zastávala se lidí pronásledovaných komunistickým režimem, podepsala Chartu 77 a aktivně se podílela na neoficiální kulturní činnosti,“ napsal a veřejně oslovil jak vládu, tak kardinála Dominika Duku, který má sloužit zádušní mši za Karla Gotta.

Kolegium Paměti národa vyjadřuje smutek z úmrtí velké české herečky a statečné ženy paní Vlasty Chramostové. Žila v…

Zveřejnil(a) Mikuláš Kroupa dne Neděle 6. října 2019

Gott bude mít pohřeb se státními poctami po dohodě s pozůstalými. Babiš nejprve navrhoval, aby se jednalo přímo o státní pohřeb, z protokolárních důvodů to ale téměř není možné. Na Rychetského slova již reagoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček: „Převelice se stydím za předsedu Ústavního soudu! Svým prohlášením jenom vyvolává další vášně. To si dr. Rychetský opravdu neuvědomuje, že proti sobě posmrtně staví dvě velké osobnosti a rozděluje tak národ?“ ptal se a v komentáři uvedl, že by Rychetský měl rezignovat.

Rychetského názor sdílí například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který žádá, aby věc projednala vláda. „Svolejte mimořádné zasedání vlády,“ vyzval premiéra Babiše a ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner