Zaorálek zatím místo ministra zahraničí odmítl. Chce předtím mluvit s premiérem

Lubomír Zaorálek (ČSSD) (ČTK)

Lubomír Zaorálek (ČSSD) | FOTO: ČTK

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se zatím nerozhodl, zda přijme nabídku vést resort zahraničí. Chce předtím ještě mluvit s premiérem o kompetencích resortu. Ministerstvo zahraničí bylo podle Zaorálka vykucháno a kompetence přešly jinam. Oznámil to na úterní tiskové konferenci.

„Leckomu to připadá jako exkluzivní nabídka,“ řekl Zaorálek před novináři s tím, že jde možná o danajský dar. „Jsem člověk, který se nikam necpe. Pokládám za rozumné pokračovat, kde jsem začal,“ pokračoval. „Není to stejné ministerstvo, které jsem před lety opouštěl,“ prohlásil. Podle něj resort přišel o část kompetencí a pokládá ho za vykuchané ministerstvo.

Jan Birke (ČTK)

Aby se současný ministr kultury Lubomír Zaorálek stal novým šéfem diplomacie, si přeje předseda sociálních demokratů a vicepremiér Jan Hamáček. Na kulturu by pak namísto Zaorálka nastoupil poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Novým náměstkem na ministerstvu zahraničí se má stát sociální demokrat Pavel Jaroš, informoval web Seznam Zprávy s odkazem na dva nezávislé zdroje. Na resortu už působil jako tajemník za ministra Jana Kavana, když nahradil Karla Srbu, který později skončil za mřížemi za objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Jaroš se společně se Srbou měl podílel na předražených rekonstrukcích českých ambasád, za což byli oba obžalováni. Pro nedostatek důkazů ale byli oba zproštěni viny, připomíná web.

V médiích je Jaroš označován za šedou eminenci sociální demokracie nejen v hlavním městě. Byl místostarostou Prahy 13 i členem dozorčí rady Českých drah, před několika lety chtěl kandidovat na šéfa pražské ČSSD, působil ve státní agentuře CzechInvest nebo řídil městský podnik 4-Energetická. V době, kdy byl Zaorálek ministrem zahraničí, působil jako jeho ekonomický poradce, poznamenaly Seznam Zprávy.

Dosavadního ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) prezident Miloš Zeman odvolal v pondělí. Jan Hamáček (ČSSD) oznámil, že diplomacii do doby nalezení nového šéfa resortu povede sám. „Do doby, než se Luboš Zaorálek rozhodne, jsem požádal pana premiéra, aby poprosil pana prezidenta, aby výkonem funkce ministra zahraničí pověřil mě,“ prohlásil na pondělní tiskové konferenci vicepremiér a šéf sociálních demokratů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]