Předseda zahraničního výboru Lubomír Zaorálek odletí v čele parlamentní delegace do KLDR. Návštěva nejbrutálnějšího diktátorského režimu se odehrává v době krachu pokusů o dohody a stupňování místních represí. Věcně nedává žádný smysl, pouze poslouží severokorejské propagandě.
[ctete postid=“247892″ title=“Babiš hraje dvojí hru. Chce ochránit Česko? Především zájmy Agrofertu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Babiš-EP-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš představil volební slogan „Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně“. “ permalink=“https://forum24.cz/babis-hraje-dvoji-hru-chce-ochranit-cesko-predevsim-zajmy-agrofertu/“]247892[/ctete]
Zahraniční politiku vládní koalice stíhá jedna ostuda za druhou. Dosud neutichla blamáž kolem účasti komunistického poslance Zdeňka Ondráčka na oslavách pětiletého výročí nelegálního vyhlášení „nezávislosti“ Doněcké lidové republiky a jejího odtržení od Ukrajiny a už se veze další „sólokapr“.
Zdeněk Ondráček byl doněckými organizátory označen za představitele „oficiální delegace České republiky“, jemuž na místě zahráli státní hymnu. Proto jsou omluvy prezidenta Miloše Zemana a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, že šlo „jen“ o soukromou cestu, zcela nepřípadné.
Premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček se sice od Ondráčkovy cesty distancovali, ale to nestačí. Je i jejich vizitkou. Komunisté drží vládu ANO a ČSSD nad vodou, a obě strany tak nesou za jejich výstřelky plnou spoluodpovědnost.
Poslanec českého parlamentu dal s posvěcením svého vedení okázale najevo, že kašle na oficiální zahraniční politiku vlády, kterou toleruje, a vědomě posloužil propagandě samozvaného doněckého režimu. Co s tím udělá Babišův kabinet? Nic. Na KSČM je závislá jeho existence.
Zaorálek v Ondráčkových stopách
Nyní hodlá sehrát podobnou propagandistickou roli bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který si většinou hlasů prosadil cestu čtyřčlenné delegace zahraničního výboru do KLDR. Doprovodí ho bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová a Michal Ratiborský (oba ANO), a Jaroslav Holík (SPD).
Kolem užitečnosti některých zahraničních cest poslanců sněmovních výborů se někdy odehrávají vzrušené debaty. K tomu je nutné uvést, že tyto oficiální parlamentní návštěvy mají splňovat několik cílů. Musí vykázat nějaký přínos pro Českou republiku, například při přípravě nové legislativy získat zkušenosti tam, kde je již konkrétní zákonná úprava zavedena a osvědčila se. Nebo musí směřovat k posílení ekonomické či parlamentní spolupráce, kterou lze využít v domácí praxi.
„Ani jeden z těchto cílů nemůže být naplněn,“ říká k tomu pro deník FORUM24 poslankyně Miroslava Němcová. „Pokud ovšem neplatí, že zatímco se Miloš Zeman jezdí učit do Číny, jak stabilizovat společnost, Lubomír Zaorálek se totéž chce naučit z idejí soudruha Kim Ir-sena a jeho nástupců,“ dodává.
Pokloní se Kimovi
Harmonogram cesty českých poslanců v Severní Koreji je skutečně bizarní. Kromě oficiálních jednání s protějšky Nejvyššího lidového shromáždění je pro ně připravený bohatý „kulturní“ program.
V původní verzi byla dokonce uvedena návštěva rodného domu Kim Ir-sena, zakladatele totalitní vražedné vyhlazovací mašinérie, a autora zvrácené komunistické ideologie čučche, která v konečném důsledku vedla k izolaci režimu a hladomorům.
Po opoziční kritice na organizačním výboru, který cesty rámcově schvaluje, bude možná tento bod vyřazen. Nicméně samotný Zaorálek přiznává, že součástí programu bude poklonění se Kim Ir-senově soše. „Zřejmě ano, to bývá povinné,“ prohlašuje. Ví jistě, o čem mluví, neboť v Severní Koreji byl už před čtrnácti lety.
„Je naprosto otřesné, že čeští poslanci hodlají složit hold zakladateli dynastie masových vrahů, tvůrců vyhlazovacích pracovních táborů. Tak to se mohou jet poklonit Adolfu Hitlerovi či Josifu Vissarionovičovi Stalinovi!“ glosuje tento rituál Němcová.
Ideje čučche
Nejde jen o trapný projev úcty gigantické skulptuře diktátora. Poslanci mají navštívit jednu z megalomanských staveb hlavního města Pchjongjangu, věž Čučche. Tento 170 metrů vysoký památník byl postavený u příležitosti 70. narozenin Kim Ir-sena, který jej i navrhl. Symbolizuje ideje čučche, zobrazující komunistické životní hodnoty jako optimální a politickou moc jedné vládnoucí strany jako absolutně nejlepší.
Tuto doktrínu, jejímž hlavním principem je teze, že „člověk vše vede a vše rozhoduje“, a jež prostupuje veškerý život totalitní země, založil Kim Ir-sen v roce 1955. Její současnou podobu aktualizoval jeho nástupce Kim Čong-il, přičemž naplňování čučche v praxi způsobilo hlubokou ekonomickou krizi.
Nastolilo profízlované praktiky, nemající ve světě obdoby, kdy je „člověk, který vše vede a vše rozhoduje“, pod neustálým dozorem, a každou chvíli mu i za maličkost hrozí internace v převýchovném táboře. V zemi, kde jsou příděly jídla 300 gramů denně a i letos kvůli suchu hrozí třetině lidí hladomor, se mohutně zbrojí a muži absolvují desetiletou vojenskou službu.
[ctete postid=“247892″ title=“Babiš hraje dvojí hru. Chce ochránit Česko? Především zájmy Agrofertu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Babiš-EP-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš představil volební slogan „Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně“. “ permalink=“https://forum24.cz/babis-hraje-dvoji-hru-chce-ochranit-cesko-predevsim-zajmy-agrofertu/“]247892[/ctete]
Režim za vůdcovství Kim Čong-una ještě přituhuje, když se rozšířily přestupky, za které je možné uložit trest smrti. Dnes stačí i telefonát se stížností proti režimu. Vysoké tresty přitom postihují i tři následující generace viníků.
Zaorálek se bude se svými kolegy vzdělávat nejen v idejích čučche, ale i v Muzeu vítězství, které má pro severokorejský režim neocenitelnou ideologickou hodnotu. Symbolizuje totiž vítězství komunistického režimu nad „americkým imperialismem“ během Korejské války.
Čeští poslanci si prohlédnou i další přísně vyhrazená „potěmkinovská“ místa s prověřeným komparzem, kde se mohou pohybovat zahraniční návštěvníci, kteří se životem běžných lidí nepřijdou do styku.
Neřeším, to zneužijí vždy
To vše se odehrává v době, kdy zkrachovaly pokusy o uvolnění vztahů s diktátorským režimem, což dokumentují jeho obnovené zkoušky balistických raket. I proto nyní Spojené státy vyzvaly KLDR, aby odstranila všechny vězeňské tábory pro politické vězně a k jejich propuštění, přičemž jich může být v žalostných podmínkách zavřeno až 120 tisíc. Učiní totéž Zaorálek? Jen stěží, také by se už nemusel vrátit.
Cesta zahraničního výboru do Severní Koreje je ostudná a pouze nesmyslně legitimizuje režim, který utlačuje obyvatele nejbrutálněji ze všech diktatur. Z hlediska fungování parlamentu a obchodních vztahů nepřinese nic, kromě výdajů ve výši zhruba milionu korun. Jen poslouží severokorejské propagandě, čehož si je šéf delegace plně vědom.
„Toho se nebojím, to zneužijí vždy,“ říká k tomu Zaorálek. To také bude jediný hmatatelný výsledek jeho severokorejské anabáze.