Zaorálkovi se nechce z kultury na zahraničí, Birke přitom nabídku potvrdil

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)  (ČTK)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) | FOTO: ČTK

Ministr kultury Lubomír Zaorálek není připraven opustit vedení svého resortu a přejít na ministerstvo zahraničí místo končícího Tomáše Petříčka. Napsal to serveru Novinky.cz. České televizi přitom již jiný sociální demokrat Jan Birke sdělil, že dostal nabídku kulturu vést.

„Ne, to tedy nejsem,“ napsal Zaorálek. Hamáček Petříčkovi oznámil, že skončí, v neděli večer, poté, co obhájil křeslo předsedy sociální demokracie. Na konec současného ministra zahraničí tlačil prezident Miloš Zeman.

Některé kulturní instituce premiéra Andreje Babiše (ANO) vyzvaly, aby ministra kultury neměnil. K otevřenému dopisu Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), zastřešujícího 14 organizací, se přes víkend přidaly třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo Česká asociace festivalů.

Zeman, který na návrh premiéra členy kabinetu jmenuje a odvolává, v neděli řekl, že odvolání Petříčka nebude oddalovat, navrhne-li to premiér Andrej Babiš. S Petříčkem měl dlouhodobé spory. Prezident také prohlásil, že Birke by byl vynikajícím ministrem kultury.

Už minulý týden skončil v Babišově menšinové vládě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), kterého vystřídal Petr Arenberger. Stal se tak už čtvrtým ministrem tohoto resortu za víc než rok trvání koronavirové epidemie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]