Při včerejším jednání Evropského parlamentu o konfliktu zájmů českého premiéra Andreje Babiše vyslovily dvě významné europoslankyně konkrétní návrh, jak systémově přistoupit k problému zneužívání evropských dotací silnými podnikatelskými hráči. Jde o signál, že tímto problémem se zástupci západních členských států EU nezabývají pouze v osobní rovině, ale hledají nový obecný rámec subvenční politiky, který by zabránil oligarchům z východních zemí, mezi nimiž je Andrej Babiš nejvýraznější postavou, pobírat evropské dotace.
Šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeierová z bavorské CSU načrtla obrysy budoucích pravidel. Žádný miliardář, který obsazuje významnou část trhu, nemůže být podle německé političky napříště příjemcem dotací. Jde totiž o to, aby se evropské peníze dostaly na správné místo určení, tedy k subjektům, které potřebují podporu. Dále je podle Hohlmeierové nutné zabezpečit, aby evropské dotace neputovaly k žádnému politikovi, který zároveň spolurozhoduje o pravidlech rozdělování subvencí.
Německá kolegyně Viola von Cramon-Taubadelová z frakce Zelených vyjádřila shodný postoj. Uvedla, že je nutné bojovat proti přidělování evropských peněz oligarchům, a dodala, že musí být změněna pravidla tak, aby dotace byly rozdělovány spravedlivě.
Na riziko, že z evropských peněz východní autoritáři financují destrukci demokracie, upozornila v minulém volebním období předchůdkyně Hohlmeierové ve vedení rozpočtového výboru Ingeborg Gräßleová z německé CDU. Andrej Babiš ji proto považoval za „účastnici kampaně“, která na něho vždy ráda „vylije kýbl s*aček“ (doslovná citace českého premiéra). Stanoviska europoslanců z rozhodující frakce EPP (Evropské lidové strany, pozn. red.) ukazují, že vůbec nejde o osobní antipatii k českému premiérovi, ale o systémový přístup k defektnímu chování silných byznysmenů, kteří vstupují do politiky.