Západní tanky na Ukrajině budou pro Rusy velký problém, říká separatista Girkin

Igor Girkin - Strelkov (Dom kobb / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Igor Girkin - Strelkov | FOTO: Dom kobb / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Igor Girkin – Strelkov, mnohaletý separatistický bojovník a bývalý ministr obrany takzvané Doněcké lidové republiky, tvrdí, že předání těžkých obrněných vozidel Ukrajině od států NATO bude znamenat velký problém pro ruskou armádu. Názor vyjádřil v rozhovoru pro stanici RTVI, když komentoval rozhodnutí Washingtonu poslat Kyjevu 31 tanků M1 Abrams.

Podle Girkina je rozhodnutí o rozsáhlém přesunu tanků na Ukrajinu pouze prvním krokem.

Titulní strana Týdeníku FORUM (FORUM 24)

„To je špatný začátek… Vzhledem k tomu, že Ruská federace na to nijak nereagovala, domnívám se, že další dodávky budou pravidelné. Myslím, že 30 tanků Abrams a několik desítek tanků Leopard (německé výroby) dodaných dalšími zeměmi NATO vytvoří pro Ukrajinu zhruba za dva měsíce poměrně silnou tankovou brigádu s moderními zbraněmi, náhradními díly, palivem a posádkami vycvičenými na Západě. A myslím si, že naši vojáci to bohužel budou mít s touto brigádou těžké,“ řekl.

Strelkov také poznamenal, že Ukrajina sice nebude schopna porazit Rusko „pouze s těmito desítkami tanků“, ale bude moci způsobit vážné škody a s jejich pomocí vyhrát některé bitvy.

„Bohužel, nepřátelská obrněná vozidla, zejména vzhledem k tomu, že budou pravděpodobně předána v nejlepším možném stavu, v mnoha ohledech převyšují techniku, kterou máme v současné době ve vojsku,“ konstatuje Girkin.

Podle jeho názoru se proti tankům Abrams a Leopard-2 šesté a sedmé verze mohou ruské moderní tanky mohou bránit „jen relativně úspěšně“. „A ty tanky, které jsme plánovali jako protiváhu, takzvanou Armatu T-14, prostě nevyrábíme. Navzdory deseti letům a obrovským penězům vynaloženým na jejich vývoj zůstaly folklórem ministerstva obrany.“

Alexandr Dugin (ČTK)

Girkin připomněl, že Ukrajina požádala o 300 tanků, 300 moderních bojových vozidel pěchoty a 500 moderních samohybných děl a slíbila, že pokud je dostane, mohou její jednotky dosáhnout hranic už v roce 2023.

„Pokud dostanou příležitost udržet tento druh uskupení trvale, možná se jim podaří vytvořit celou tankovou armádu. A pro naše vojáky bude nesmírně obtížné s nimi bojovat, zvláště když vezmeme v úvahu, že jsme na frontu poslali z rezerv už i T-62, které byly dávno vyřazeny ze služby nejen v Ruské federaci, ale dokonce i v SSSR,“ říká Girkin.

Podle něj je sice zvládnutí složité západní techniky náročné, ale značná část ukrajinské armády mohla být vycvičena k její obsluze během dvou měsíců intenzivního výcviku. Kdyby se to nestihlo, budou na jejich obsluhu najati zahraniční žoldáci a tím se pokryjí nejpotřebnější oblasti.

Jan Křesadlo. (Václav Pinkava/dědicové)

Igor Girkin dlouhodobě kritizuje ruské politické a vojenské vedení. V příspěvku na telegramu upozorňuje na to, že není moc případné připomínat někdejší slavná vítězství Ruska a SSSR, protože dnes je situace země úplně jiná. Girkin má pověst člověka, který vojenskou historii zná a často na ni odkazuje.

Připomíná, že za Karla XII. vládl Rusku Petr Veliký, vynikající vojevůdce, organizátor a státník, který osobně velel vojskům v bitvách. Za vlády Fridricha II. vládla Rusku dcera Petra Velikého, carevna Alžběta. Neměla nadání velkého otce, ale zdědila jeho armádu a generály, kteří Fridrichovi „zatopili“. Za Napoleona mělo Rusko cara Alexandra Pavloviče – muže sice „komplikovaného“, ale inteligentního, který postavil do čela armády schopné velitele. Josif Stalin byl „tyran všeho druhu“, ale podle Girkina „člověk s obrovskou vůlí, hlubokou inteligencí a obrovskou pracovitostí“,  který „vedl velmi tvrdou, ale velmi účinnou personální politiku v armádě a ve vojenském průmyslu“ a odvážil se „totálně mobilizovat“ státní aparát a lid SSSR od prvních dnů války.

„Nebudu však popisovat kvality našeho současného vedení země a armády. Porovnejte jejich chování s chováním jejich předchůdců,“ končí Girkin svůj příspěvek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články