Západočeská lázeňská města rozšíří seznam světového dědictví UNESCO

Karlovy Vary – ilustrační foto  (archiv)

Karlovy Vary – ilustrační foto | FOTO: archiv

Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně se dostaly mezi památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. O rozšíření seznamu o západočeská lázeňská města rozhodl Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Spolu s dalšími osmi lázeňskými evropskými městy jim připsal exkluzivní ochranu.

Mezi památky UNESCO se kromě tří českých obcí dostala i německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen, francouzské město Vichy, belgické Spa, Montecatini Terme v Itálii, anglické město Bath a Baden v Rakousku.

Žádost o zápis evropských lázeňských měst mezi památky světového dědictví UNESCO připravila Česká republika společně s Belgií, Francií, Itálií, Německem, Velkou Británií a Rakouskem.

Česká republika celý projekt koordinovala. „Jsem hrdý, že Česká republika dovedla projekt úspěšně k zápisu jako lídr zúčastněných evropských zemí,“ prohlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Projekt je vynikajícím příkladem mezinárodní spolupráce resortů a institucí a odborníků v sedmi zemích Evropy. Velmi si vážím podpory starostů a primátorů dotyčných měst, kteří neúnavně tento projekt podporovali i finančně zajišťovali po dlouhou dobu jeho náročné přípravy,“ okomentoval Zaorálek rozhodnutí výboru UNESCO.

V České republice je díky nově zapsaným městům již patnáct památek zapsaných na seznamu UNESCO. Naposledy se seznam rozšířil před dvěma lety o kladrubský hřebčín a hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, který kandidoval ve spolupráci Česka s Německem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]