Zařiďte naše propuštění, vzkazují Britové zajatí na Ukrajině Johnsonovi. Měli pohmožděniny

Britský voják v ukrajinských službách Aiden Aslin byl odsouzen separatistickým soudem k trestu smrti (Aiden Aslin / se souhlasem)

Britský voják v ukrajinských službách Aiden Aslin byl odsouzen separatistickým soudem k trestu smrti | FOTO: Aiden Aslin / se souhlasem

Ruská státní televize odvysílala záběry, na kterých byli vidět dva zajatí Britové, kteří se v řadách ukrajinské armády účastnili bojů v Mariupolu. Vypadalo to, že jak Aiden Aslin, tak Shaun Pinner mají v obličeji pohmožděniny, což vyvolalo reakci jejich rodin, které vyzvaly ruskou stranu k dodržování Ženevských konvencí.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tyto výzvy zareagovala na sociální síti Telegram: „Nebojte se, ruská strana se o ně postará.“ Podle ní je jim poskytnuta strava a nezbytná pomoc stejně jako dalším cizincům, kteří padli do zajetí. Zacharovová však zároveň zmínila výzvu britského premiéra Borise Johnsona, aby Rusové se zadrženými Brity zacházeli humánně a soucitně, a uvedla, že Velká Británie by měla na oplátku „projevit milosrdenství občanům Ukrajiny“ tím, že zastaví dodávky zbraní.

()

V samostatných klipech odvysílaných v pondělí televizním kanálem Rossija 24 byl každý z nich viděn, jak vyzývá Borise Johnsona, aby zařídil jejich propuštění výměnou za Viktora Medvedčuka, prokremelského ukrajinského politika, kterého v současnosti zadržuje Ukrajina. Není však jasné, zda muži hovořili dobrovolně, či pod nátlakem.

Rodiny obou zajatých Britů vydaly prohlášení, v němž uvedly, že se jedná o dlouholeté příslušníky ukrajinské armády, nikoli o dobrovolníky nebo žoldáky. Oba totiž na Ukrajině žijí od roku 2018 a sloužili jako příslušníci námořní pěchoty již v době před ruskou invazí na Ukrajinu.

Mezitím britská vláda oznámila novou řadu sankcí zaměřených na klíčové osoby v ruské armádě a další osoby podporující válečné úsilí. Opatření zahrnovala zmrazení majetku a zákaz cestování pro velitele ruských výsadkových sil, generálplukovníka Andreje Serďukova a podplukovníka Azatbeka Omurbekova, velitele jednotky obviněné ze spáchání válečných zločinů v ukrajinském městě Buča.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články