Žarko Jovanovič z TV Raptor podporuje ruskou okupační armádu. Opravdu může rozeštvávat Čechy?

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Protest s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí. | FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Sobotní demonstraci na Václavském náměstí svolali proruští aktivisté. Lidé, kteří cílevědomě rozdělují společnost: od debaty o klimatické změně přes roušky a očkování až po podporu ruské agrese. Jeden z bafuňářů demonstrace však zcela otevřeně spolupracuje s okupační ruskou armádou a aktivně bojuje v hybridní válce jako dezinformátor na straně Ruska. České dobrovolníky, kteří bojovali na naší ukrajinské straně, čeká stíhání. Voják ruské hybridní dezinformační války v Praze beztrestně rozeštvává české lidi. To se smí?

Válka, kterou Rusko vede proti Západu, trvá desetiletí. Jde o válku hybridní. V dnešní epoše informační společnosti je informační válka – šíření dezinformací – jednou z největších hrozeb. Žarko Jovanovič, bojovník ruské armády v civilu, dezinformátor a Putinův tlampač, byl důležitou osobou sobotní demonstrace antivaxerů, ruských švábů, ale také zoufalých lidí, kteří ekonomicky kolabují. Tento propagandista ruské armády zpoza pódia dirigoval, jak řečníci a diváci – včetně těch, kteří nejsou extremisté, ale lidé v nezaviněném ekonomickém kolapsu – rozeštvávají český národ. A i on sám besedoval s účastníky.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Jovanovič stejně jako s českými „vlastenci“ spolupracuje s ruskou armádou. A dělá reklamu přímo jednotkám v uniformách, ve kterých ruští vojáci páchají na Ukrajině zvěrstva. Vedle toho léta šíří dezinformace prostřednictvím své internetové TV Raptor, mívá desetitisíce zhlédnutí svých proruských videí a je dlouhodobě důležitým hráčem dnešní proruské a dezinformační scény. On patří k těm, kteří ženou z hrozícího ekonomického krachu zoufalé lidi do náruče extremistů, fašistů a populistů, které naše mimoparlamentní opozice v široké škále nabízí. A přestože se Jovanovič svou propagací ruské války a šířením ruských lží opravdu netají, bezpečnostní složky jej nechávají v klidu rozkládat českou demokracii.

Raptorův největší úspěch

Pan Roman Máca v neděli 4. září na svém facebookovém účtu zveřejnil fotografii ze zákulisí pódia sobotní demonstrace.

Fotka je důkaz. Akci skutečně, jak říkal Petr Fiala, uspořádaly proruské síly. Ale premiér to neřekl úplně přesně. Pořadateli nebyly jen proruské, ale přímo ruské síly. Fotografie zveřejněná Romanem Mácou ukazuje, kterak řečníky v zákulisí pódia diriguje spolupracovník televize ruské armády Zvězda a také hlavního propagandistického pořadu ruské státní televize Rossija Žarko Jovanovič. U nás není až zas tak známé jeho jméno, jako spíše jeho dezinformační kanál TV Raptor. Jeden z nejhlasitějších tlampačů ruské imperiální propagandy a obhajoby Putinova útoku na Ukrajinu.

(Týdeník FORUM)

Ruský vliv potvrzen

Na úvod: Zcela jistě vím, že NE VŠICHNI ÚČASTNÍCI DEMONSTRACE BYLI RUŠTÍ ŠVÁBI. Nevím, zda dvacet či padesát procent demonstrantů byli lidé k smrti vyděšení energetickou nouzí, co vtrhla do jejich domovů. Ale jak svolavatelé, tak velká skupina demonstrantů skutečně jsou hráči v ruské hybridní válce proti Západu. Neakceptuji, že lidé s Putinem na tričku či hlavní svolavatel a notorický dezinformátor pan Vrabel nejsou proruskými propagandisty. Těžiště té demonstrace vytvořili právě takoví, jako oni. Ale jak dokládá fotka, tak i tito lidé tam asi nebyli až zas tak úplně ti nejvlivnější. Demonstrace měla – podobně jako čeští komunisté – ruské poradce. Pana Jovanoviče, provozovatele TV Raptor, který je aktivním spolupracovníkem ruské armády.

Rusko prostě v České republice realizuje mimořádnou vojenskou operaci. Jen (zatím) trochu měkčího typu než na Ukrajině. Vyvrcholením té operace byla demonstrace v sobotu 3. září na Václaváku. Jde o zatím nejúspěšnější Raptorovu misi. Došlo totiž k momentu, který už – na rozdíl od působení samotných profi ruských vlivových agentů u nás – může vyvolat značné změny v politické realitě. Podobně jako před lety na severozápadě Čech, kdy se k neonacistům demonstrujícím proti Romům začali přidávat běžní občané zoufalí z neřešených problémů soužití s Romy.

Rusové – s vydatnou pomocí Jovanoviče – v sobotu dosáhli podobného úspěchu. Skutečných ruských švábů mohlo na Václaváku být několik málo desítek tisíc, dvě či tři. Těch 70 000 ne, tolik ruských švábů nemáme. Počet účastníků sobotního shromáždění naznačuje, že se k požadavkům ruských švábů začínají přidávat běžní lidé. Zoufalí z ekonomické situace své rodiny. A to je cíl ruské hybridní války – vytvořit v zemi, na kterou dezinformačně útočí, nepokoje, neklid, pokles ekonomického výkonu a oslabení. Pak bude slabším soupeřem a Putin ji bude moci snadněji pohltit do svého obnovovaného Sovětského svazu. Do ruské vlivové sféry.

()

Toto je válka!

Přítomnost Jovanoviče v zákulisí pódia sobotní demonstrace snad dostatečně ukázala, že dnešní „flastence“ řídí Moskva a že se jim již podařilo oslovit širší skupinu obyvatel. Přesto jsou ve vazbě zatím jen dezinformátoři Tušl a Čermák, kteří hulákali do kamery výzvy k násilnému protistátnímu převratu. Ti, kteří léta provozují kremelskou propagandu a spoluorganizovali sobotní demonstraci, jsou však mnohem nebezpečnější. Už v sobotu úspěšně oslovili masy, a když se jim jejich proruský dezinformační boj nezatrhne, rozeštvou českou demokracii. Když podobné chování agentů nepřátelské velmoci stát ignoruje, rozloží ho zevnitř. Takže se ve vší vážnosti ptám bezpečnostních složek:

Kdy na Jovanoviče a jiné kremelské dinosaury konečně přiletí asteroid v podobě stíhání za zločiny proti státu, za otevřenou a dlouhodobou spolupráci s ozbrojenými složkami země, která Českou republiku nazvala slovy „nepřátelská země“?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články