Zásadní jednání. Americká delegace se sejde s představiteli Tálibánu

Tálibánští bojovníci poté, co převzali kontrolu nad prezidentským palácem v Kábulu (ČTK/AP/Zabi Karimi)

Tálibánští bojovníci poté, co převzali kontrolu nad prezidentským palácem v Kábulu | FOTO: ČTK/AP/Zabi Karimi

Tento víkend se odehraje zásadní jednání mezi delegací USA a zástupci islamistického hnutí Tálibán, které se v srpnu po odchodu spojeneckých jednotek znovu ujalo vlády nad Afghánistánem. Od té doby jde o první takovéto osobní setkání. Obě strany se potkají na „neutrální“ půdě – v hlavním městě Kataru Dauhá. Jednat se má o pokračující evakuaci ze země, ale také o terorismu či dodržování lidských práv.

„Toto setkání je pokračováním pragmatických vztahů s Tálibánem v otázkách, kterou jsou zásadní pro americké národní zájmy,“ okomentoval schůzku pro americkou CNN vysoký nejmenovaný představitel ministerstva zahraničí USA. Jednání se koná ve chvíli, kdy se americká vláda nadále snaží z asijské země evakuovat nejen své občany, ale také „zranitelné“ Afghánce, kteří tam uvízli po překotném a chaotickém odchodu vojáků západních sil z regionu před necelými šesti týdny.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Bezpečný odchod Američanů i vybraných Afghánců z nepokoji zmítané země je podle nejmenovaného vysokého představitele amerického ministerstva zahraničí „klíčovou prioritou“ setkání s Tálibánem, které by mělo trvat celý víkend. Mluvčí ministerstva Ned Price ve čtvrtek řekl, že úřady jsou v kontaktu s desítkami Američanů, kteří chtějí Afghánistán opustit. Doplnil, že americká vláda od konce srpna, kdy ze země odletěli poslední západní vojáci, přímo zprostředkovala evakuaci 105 amerických občanů a 95 lidí s trvalým pobytem v USA. Už zmiňovaný zdroj z ministerstva zahraničí CNN rovněž řekl, že další prioritou setkání v Dauhá je zajištění toho, že „Tálibán dodrží závazek, že afghánská půda nebude volně k dispozici teroristům, kteří mohou ohrožovat bezpečnost Spojených států a jejich spojenců“. O důležitosti schůzky svědčí i to, že členem delegace je i zástupce ředitele CIA David Cohen.

Americká delegace při jednání také hodlá tlačit na zástupce islamistického hnutí, aby Tálibán respektoval práva všech Afghánců, ženy a dívky nevyjímaje. A aby vytvořil vládu, která bude mít širokou podporu obyvatelstva. „Vzhledem k tomu, že Afghánistán čelí vážnému ekonomickému kolapsu a možné humanitární krizi, budeme na Tálibán také tlačit, aby umožnil humanitárním organizacím volný přístup do oblastí, kde to bude potřeba,“ uzavřel zdroj CNN z ministerstva zahraničí s tím, že cílem setkání rozhodně není uznání legitimity nového afghánského režimu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články