Zásadní obrat. ANO už není lídrem. Volební model má nového vítěze

Závěrečný den celostátního sněmu hnutí ANO 26. února v Praze. Na snímku zleva jsou zvolení místopředsedové hnutí Petr Vokřál, Jaroslav Faltýnek, Richard Brabec, předseda Andrej Babiš, Jaroslava Pokorná Jermanová a Martin Stropnický. ()

Po mnoha letech přichází zásadní obrat. Hnutí ANO Andreje Babiše už není lídrem preferencí. Aktuální volební model má nového vítěze. Jde o Piráty a STAN. ANO je druhé a na třetím místě koalice SPOLU. Volební model si nechala zpracovat Česká televize, představí ho Václav Moravec ve svém pořadu v neděli. Na nový model s novým vítězem Václav Moravec odkazuje v upoutávce. Volební model má podle informací deníku FORUM 24 přinášet právě výše popsané pořadí.

Hnutí ANO v preferencích padá již řadu týdnů, naopak opoziční strany rostou. Babiš si ale až dosud držel vedení, nyní se propadl na druhé místo a dotahuje ho i koalice stran SPOLU. Propad preferencí vládnoucího hnutí souvisí s nezvládáním krize s čínskou chřipkou, chaotické kroky, výmluvy premiéra a svalování viny na druhé.

FORUM 24 (archiv)

Jde o další špatnou zprávu pro Andreje Babiše. Tomu se začíná vzdalovat šance na složení koalice po říjnových volbách. Špatně jsou na tom i jeho koaliční partněři ČSSD a KSČM. Naopak opoziční strany se ve volebních modelech a předvolebních průzkumech vytrvale přibližují v součtu 50% získaných hlasů.

Uvedený volební model je pravděpodobně připravovaný ještě před čtvrtečním jednáním Poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Ani toto jednání Babišovi nejspíše mnoho preferencí navíc nezískalo. Premiér ukázal nulovou ochotu dohodnout se s opozicí na odhlasování dalšího prodloužení nouzového stavu, po tom, co ho opustili dlouhodobí spojenci, komunisté. Babiš pouze fňukal a svaloval vinu na opozici, tak jak to dělá od svého nástupu do politiky.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner