Zeman chce Fialu jmenovat premiérem příští pátek, má výhrady k jednomu ministrovi

Miloš Zeman a Petr Fiala (ČTK)

Miloš Zeman a Petr Fiala | FOTO: ČTK

Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala dorazil v 16 hodin do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) za prezidentem Milošem Zemanem. Představil mu kandidáty na členy nového kabinetu, který koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) tvoří s Piráty a Starosty a nezávislými (STAN). Fiala poté řekl, že ho hlava státu chce v Lánech premiérem jmenovat příští pátek 26. listopadu a že má prezident výhrady k jednomu z kandidátů na ministerský post. O koho konkrétně jde, ale neřekl. Jména adeptů na řízení jednotlivých resortů ale konečně oficiálně oznámil.

„Mé jmenování premiérem by mělo proběhnout příští pátek na zámku v Lánech, poté se chce prezident sejít s kandidáty na ministry. Tyto schůzky by mohly trvat asi deset dní, pak by mohla být jmenována celá vláda,“ odhadl šéf ODS. Doplnil, že hlava státu má výhrady k jednomu z nominantů, nechtěl ale prozradit, kterého kandidáta se to týká a co přesně prezidentovi vadí. „Prezidentův stav se viditelně zlepšuje,“ uvedl po setkání Fiala. Kdy by mohl Miloš Zeman nemocnici opustit, ale nevěděl a nechtěl odhadovat.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Fiala hlavě státu zároveň sdělil, že nový kabinet je připraven okamžitě převzít moc. Předání vlády podle něj nesmí trvat příliš dlouho vzhledem k aktuální nejen koronavirové krizi. Zároveň pravděpodobný budoucí premiér po schůzce v ÚVN oficiálně oznámil jména kandidátů na ministerské posty. Ministrem vnitra má být předseda STAN Vít Rakušan, ministrem práce a sociálních věci šéf lidovců Marian Jurečka, předseda Pirátů Ivan Bartoš bude mít dle očekávání na starosti místní rozvoj a digitalizaci.

Státní kasu po Aleně Schillerové přebere Zbyněk Stanjura z ODS, novým ministrem zdravotnictví má být Vlastimil Válek z TOP 09. Dalšími kandidáty na ministry za ODS jsou Pavel Blažek (spravedlnost), Jana Černochová (obrana), Martin Kupka (doprava) a Martin Baxa (kultura). Za STAN se kromě už zmíněného Rakušana počítá také s Petrem Gazdíkem (školství), Věslavem Michalikem (průmysl a obchod) a Mikulášem Bekem (evropské záležitosti). Oblast vědy a výzkumu připadne Heleně Langšádlové z TOP 09, za lidovce usednou v novém kabinetu ještě Anna Hubáčková (životní prostředí) a Zdeněk Nekula (zemědělství). Za Piráty kromě předsedy Bartoše do vlády půjde jako ministr pro legislativu Michal Šalomon, resort zahraničí má vést Jan Lipavský. Právě s ním by mohl mít podle spekulací Miloš Zeman problém. Prvním místopředsedou vlády bude Rakušan, „řadovými“ vicepremiéry pak Bartoš, Jurečka a Válek.

Týdeník FORUM (TF)

Zeman 5. listopadu v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se jmenováním Fialy premiérem nebude problém. Nesdělil ale, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne. Ujistil však, že udělá vše pro to, aby nová vláda vznikla co nejrychleji.

Fiala dostal od stran pravděpodobné budoucí vládní koalice v úterý všechny ministerské nominace, v tu chvíli ale veřejně jména nesdělil. Udělal to až poté, co s nimi seznámil prezidenta. Doufal v to, že schůzka se Zemanem přinese konkrétní harmonogram dalšího postupu směřujícího ke jmenování vlády, což se stalo.

Vykonáváním funkce prezident v souladu s ústavou minulý čtvrtek prozatímně pověřil vládu Andreje Babiše (ANO), která předtím schválila svou demisi.

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října, v pondělí byl převezen na oddělení dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V pondělí přijal Babiše, v úterý se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dnes prezident také natáčel rozhovor s Novou, který televize odvysílá od 20:00. Interview by mělo trvat asi 15 minut.

Kabinet Petra Fialy tak, jak ho dnes představil prezidentu Miloši Zemanovi:

Premiér – Petr Fiala (ODS)

První místopředseda vlády a ministr vnitra – Vít Rakušan (STAN)

Místopředseda vlády a ministr zdravotnictví – Vlastimil Válek (TOP 09)

Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí – Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj a digitalizaci – Ivan Bartoš (Piráti)

Ministr financí – Zbyněk Stanjura (ODS)

Ministr spravedlnosti – Pavel Blažek (ODS)

Ministryně obrany – Jana Černochová (ODS)

Ministr dopravy – Martin Kupka (ODS)

Ministr kultury – Martin Baxa (ODS)

Ministr školství – Petr Gazdík (STAN)

Ministr průmyslu a obchodu – Věslav Michalik (STAN)

Ministr pro evropské záležitosti – Mikuláš Bek (STAN)

Ministryně pro vědu a výzkum – Helena Langšádlová (TOP 09)

Ministryně životního prostředí – Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Ministr zemědělství – Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Ministr pro legislativu – Michal Šalomon (Piráti)

Ministr zahraničních věcí – Jan Lipavský (Piráti)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com