Od samotného počátku vyjednávání s hnutím ANO patřil Jiří Dienstbier k předním odpůrcům vstupu do vládního kabinetu pod taktovkou Andreje Babiše s jasným argumentem, že by trestně stíhaná osoba neměla být premiérem, ale i přestože rozhodnutí není konečné, neskrývá dnes překvapení z nejnovějšího vývoje kauzy Čapí hnízdo. Pro FORUM 24 promluvil mimo jiné i tom, jaký dopad má současný stav na další působení ČSSD ve vládě s tím, že pro něj by bylo zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a jeho nejbližších sice možným, ale osobně nejméně pravděpodobným vyústěním celé situace.
,,Neznám spis, ale osobně jsem z veřejně dostupných informací považoval za zcela zjevné, že se dotační podvod stal, ale je samozřejmě možné, že nebylo z vyšetřování možné prokázat, kdo je za něj odpovědný, nebo-li subjektivní stránku trestného činu,“ říká senátor a dodává: ,,Samozřejmě by bylo dobré, tak jak vyzvala Unie státních zástupců, aby vrchní státní zastupitelství alespoň stručně, ale srozumitelně vysvětlilo postup, protože i statisticky v takovýchto případech navrhuje státní zástupce obvykle obžalobu, případně vrací k nějakému došetření.“
Zároveň pak Dienstbier odmítá komentáře, že by šlo o zpochybňování nezávislosti státního zastupitelství, ale naopak by tak mělo podle názoru sociálního demokrata činit v zájmu vlastní důvěryhodnosti, aby nevznikaly pochybnosti, že byla kauza uzavřena třeba nějakým nestandardním způsobem. ,,A navíc je znova potřeba zdůraznit, že je to předběžný závěr, zřejmě je to prozatím nějaký interní návrh, každopádně nikoli samotné rozhodnutí. Takže je potřeba opravdu vyčkat, až bude znám výsledek.“
Vyčkávat tak nyní bude zřejmě i celé předsednictvo sociální demokracie, které si po nedávných tancích kolem postu ministra kultury opět odhlasovalo setrvání v kabinetu Andreje Babiše. ,,Z pohledu vlády to znamená uklidnění. To, že stále ještě máme trestně stíhaného premiéra je velmi nestandardní a vyvolává to pochybnosti do jaké míry může premiér, či přímo nezasahuje do nezávislosti orgánů činných v trestním řízení, ať už jde o policii či státní zastupitelství,“ připomíná tak rovněž původní požadavek sociálních demokratů pro vznik vlády, který byl během jednání smeten šéfem ANO, jenž několikrát otevřeně deklaroval, že je jeho výměna z čela hnutí značně nereálná. Téměř osm desítek poslanců ANO sice nikde příliš nevystupuje, ale jako hlasovací stroj, stojí za Babišem jako jeden muž.
Přitom právě tomu všemu ČSSD celou dobu přihlíží a čekání jaké dopady to bude mít, může stranu dost možná stát v příštím volebním období i místo v dolní komoře, čehož si je i sám Dienstbier dobře vědom: ,,Pouze čas ukáže, zdali měli pravdu ti, kteří chtěli vstoupit do vlády s argumentem, že jenom tak je možné prosazovat volební program sociální demokracie, a nebo ti, kteří varovali před nejrůznějšími riziky. Ať už jde o spojování se skandály premiéra, tak ty naprosto standardní… Pokud poté, co jste nejsilnější strana, dostanete sedm procent ve volbách, tak je to zřejmě čas na zamyšlení, které by mělo probíhat spíše v opozici. Takže znovu nabrat sílu a nejenom prosadit jednou něco ve vládě, ale mít schopnost prosazovat ty hodnoty dlouhodobě,“ uzavírá Dienstbier.