Zásahy na Babišových mítincích se nejeví jako adekvátní. Pokud se prokáže provinění, má přijít sankce, říká poslanec

Poslanec Petr Letocha (STAN) (Hnutí STAN / se souhlasem)

Poslanec Petr Letocha (STAN) | FOTO: Hnutí STAN / se souhlasem

Policie se má bezesporu účastnit akcí, u kterých je očekáván konflikt, ale je zcela na veliteli akce, aby vyhodnotil nutnost zásahu a jeho tvrdost. Zásah se podle videa jako adekvátní nejeví, a proto jsem rád, že se celá věc prošetří, popisuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 poslanec Petr Letocha (STAN), který je členem bezpečnostního výboru dolní komory.

Na mítincích Andreje Babiše (ANO) došlo v tomto týdnu ke dvěma zákrokům policie, kterými se bude zabývat Úřad vnitřní kontroly policejního prezidia i GIBS. Bude tyto události řešit i bezpečnostní výbor poslanecké sněmovny? Budete případně navrhovat, aby se tím zabýval?

Policie se má bezesporu účastnit akcí, u kterých je očekáván konflikt, ale je zcela na veliteli akce, aby vyhodnotil nutnost zásahu a jeho tvrdost. Zásah se podle videa jako adekvátní nejeví, a proto jsem rád, že se celá věc prošetří. Nepředpokládám, že by se kvůli incidentu scházel výbor pro bezpečnost, nicméně věřím, že pokud bude zájem, tak na prvním jeho jednání policejní prezident seznámí přítomné s případnými závěry šetření.

(Týdeník FORUM)

Říkáte, že bezpečnostní výbor se aktuální situací nejspíše zabývat nebude. Není to tedy alespoň důvod pro jednání podvýboru pro policii?

Výbory ani podvýbory poslanecké sněmovny nemají nahrazovat kontrolu uvnitř policie. Zabývat by se tak případem měly až ve chvíli, kdy tyto orgány svou práci dokončí.

Za jak dlouho by podle vás mohly být známy výsledky obou kontrol?

Kontrolní orgány nebudou vyšetřování jistě nijak zdržovat. Netroufnu si však říci, jak dlouho to bude trvat.

Na fotkách z mítinku v Borovanech byl zachycen jeden z policistů v civilu s čepicí s nápisem „Silné Česko“, kterou proslavil Andrej Babiš. Je v pořádku, aby policisté ve službě, i když jsou v civilu, nosili marketingové produkty politických stran?

Pokud na akci zasahují policisté v civilu, je nemyslitelné, aby čímkoliv naznačovali svou politickou preferenci.

Měl by tedy být konkrétní policista s čepicí hnutí ANO nějak potrestán? Když odhlédneme od jeho dalšího chování na mítinku expremiéra Babiše.

Počkejme prosím na výsledek interní kontroly. Pokud se prokáže provinění kohokoliv z policistů, má přijít také adekvátní sankce.

Jednu z odpůrkyň expremiéra sebrali neuniformovaní policisté (FORUM 24)

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na sociální síti napsal, že pokud by k takovým událostem došlo v zahraničí, skončil by policejní prezident i ministr vnitra. Měl by podle vás někdo z nich vyvodit zodpovědnost za tyto zákroky?

Nebudu komentovat pana Kalouska. Pan ministr Rakušan i policejní prezident Vondrášek mají mou důvěru a i podle jejich vyjádření konají tak, jak jim zákon ukládá. Pokud se pochybení potvrdí, jistě za něj ponesou příslušníci odpovědnost.

Neměl se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyjádřit k celé situaci dříve než v pátek dopoledne?

Ministr vnitra neřídí policii, ale může požadovat u policejního prezidenta prošetření. To ostatně ministr Rakušan ihned po seznámení se s incidentem udělal.

Je běžné, že policisté v civilu chodí na politické mítinky?

To není otázka na mě, ale na policejního prezidenta. Dovedu si představit účast označeného antikonfliktního týmu, ale pokud k tomu má policie nějaké důvody, pak je to na rozhodnutí velitele zásahu, který by za to měl nést také odpovědnost.

Jeden z incidentů vznikl kvůli tomu, že mladý chlapec utekl s reproduktorem během projevu Andreje Babiše. Tři policisté v civilu pak na něj zaklekli. Je to podle vás přiměřené?

Ne, to jako přiměřené nevnímám.

Někteří lidé mluví o tom, že expremiér Babiš má mezi policisty i ve vedení policie dosazené své lidi. Mohla by to být pravda?

Nebudu se uchylovat ke spekulacím. Věřím v nestrannost Policie ČR a v to, že případné excesy budou řádně prošetřeny; tak se vyjádřil i policejní prezident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články