Zasloužilý umělec Vlastimil Harapes lže o svém podpisu Anticharty

Baletní mistr Vlastimil Harapes (ČTK)

Baletní mistr Vlastimil Harapes | FOTO: ČTK

V časopise Reflex vyšel rozhovor s Vlastimilem Harapesem a Františkem Stárkem Čuňasem, kteří kandidují do Senátu v Praze 6. Harapes za Babišovo hnutí ANO, Stárek za ODS, oba jako nestraníci. Řeč přišla také na Harapesův podpis loajality komunistickému režimu při kampani proti signatářům Charty 77. Harapes prohlásil, že Antichartu v roce 1977 nepodepsal a jeho jméno nebylo uvedeno mezi signatáři v tehdejším tisku.

Nemluví pravdu. Jeho jméno bylo v deníku ÚV KSČ Rudé právo publikováno 4. února 1977, jak se lze přesvědčit zde.

Faksimile článku s jeho jménem vyšla navíc ještě několikrát po roce 1989, například v deníku Lidové noviny 24. ledna 2002, pro který jsem tehdy o Antichartě napsal úvod. Harapes by tedy mohl prolistovat aspoň Lidové noviny, když už je navíc vlastní předseda politického hnutí, za které kandiduje. A své jméno si tam přečíst černé na bílém. V původním článku vyšlo vlevo dole.

Petr Blažek
Autor je historik. Poznámku jsme převzali z jeho facebookového profilu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]