Zásobte se teplým oblečením, Rusové použijí zimu jako zbraň, varoval Ukrajince premiér Šmyhal

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal (Kmu.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal | FOTO: Kmu.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal vyzval své spoluobčany, aby se pro následující měsíce zásobili teplým oblečením, baterkami a také svíčkami. Důvodem je podle něj snaha ruských agresorů zničit před nastávající zimou elektrárenskou a teplárenskou infrastrukturu, jak jasně ukázaly raketové útoky v posledních dnech.

„Byli jsme připraveni na to, že se Rusko pokusí zničit důležitá infrastrukturní zařízení, a vypracovali jsme proto různé scénáře odezvy. Nakoupili jsme třeba potřebné záložní zařízení, ale musíme být připraveni na dočasné výpadky elektřiny. To je realita současné doby,“ prohlásil ukrajinský premiér.

()

Za poslední tři dny zaznamenaly ukrajinské orgány přibližně 130 útoků prostřednictvím raket, střel či dronů. Více než 200 objektů utrpělo různě vážná poškození, mezi nimi bylo poškozeno i 28 objektů spojených s energetikou či dodávkami tepla.

Denys Šmyhal obyvatelům Ukrajiny nezastírá, že blížící se zimní měsíce budou náročné. „Proto ještě jednou vyzývám všechny, aby se na zimu pečlivě připravili. Je žádoucí, aby každá rodina měla zásoby nezbytných základních věcí: teplé oblečení, svíčky, baterky, baterie. To je důležité připravit pro případ, že by v důsledku masivních raketových útoků byly přerušeny dodávky světla nebo tepla,“ napsal na svém telegramovém účtu Denys Šmyhal.

Premiér prohlásil, že již nyní je Ukrajina připravena minimálně z 90 % na nastávající topnou sezónu. Pro případ zničení některých bodů této soustavy jsou připravena speciální místa, kde by se mohli lidé ukrýt před mrazem. „Navíc byly vypracovány evakuační plány pro případ, že kritickou infrastrukturu nepůjde rychle obnovit,“ dodal Šmyhal.

Rusko se ponořilo do válečného fanatismu. (rk.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Zároveň také vyzval k šetření s elektrickou energií, aby se ušetřilo. Podle energetických propočtů by v ideálním případě Ukrajina měla od 17.00 do 22.00 spotřebovávat o 25 % méně elektřiny, než tomu bylo v minulém roce. Zatím se spotřebu podařilo snížit o 10 %.

„Záleží na každém z nás, jak tuto zimu prožijeme. Je důležité pochopit, že ruští teroristé se pokusí použít chlad jako svou zbraň. V jejich chorobné představivosti jsou Ukrajinci, kteří sedí několik hodin bez světla, poraženi. Myslí si, že nás tak donutí kapitulovat. Jenže to se nestane. Všechno, co zničili, obnovíme,“ vzkázal Putinovi a jeho armádě Šmyhal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články