Zásoby plynu v Česku vydrží nejméně na dva měsíce, oznámil ministr Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) (Úřad vlády ČR)

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) | FOTO: Úřad vlády ČR

V českých zásobnících je podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) asi 925 milionů metrů krychlových plynu, loni ve stejném období v nich bylo 391 milionů metrů krychlových plynu. Při běžné spotřebě vydrží zásoby dva měsíce, v případě regulovaného systému by stačily na mnohem delší dobu. Síkela to řekl na středeční tiskové konferenci po jednání vlády.

Rusko dnes zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnilo tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Přerušení dodávek do obou států by podle expertů nemělo mít vliv na zásobování České republiky. Tuzemská plynárenská soustava nyní funguje bez omezení.

Vláda Petra Fialy (ODS) (Úřad vlády ČR)

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a vláda pracovaly podle Síkely v posledních dnech a týdnech na tom, aby kritický nedostatek plynu v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině nenastal, nebo „byl ztlumen“. Pokud by se přesto musela Česká republika s kritickým nedostatkem plynu vyrovnat, má zákonem stanovené regulační stupně. „Situace, kdy dochází k tomu, že jsou zásobovány jen domácnosti a jen kritická infrastruktura, nastává až v posledních regulačních stupních,“ uvedl ministr.

Ministerstvo ve středu sdělilo, že je definováno deset odběrových stupňů pro omezování spotřeby. První až pátý slouží k omezení dodávky plynu. Šestý až desátý stupeň je určen k přerušení dodávek plynu. Existuje ještě takzvaný havarijní odběrový stupeň, při němž se přerušuje dodávka všem zákazníkům. První stupeň se týká zákazníků, kteří mají možnost změny na jiné palivo. Vyhlašovatelem případného stavu nouze u plynu je podle ministerstva provozovatel přepravní soustavy, společnost Net4Gas. Za stavu nouze by tuzemskou plynárenskou soustavu řídila.

Většina plynu se do české sítě dostává z východní části Německa, řekl dnes mluvčí Net4Gas Vojtěch Meravý. Firma shromažďuje veškeré relevantní informace pro posouzení případného rozdílu mezi dodávkami a poptávkou po plynu.

Největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v ČR je společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]