Zastavit genocidu na Ukrajině mohou jen dodávky zbraní, říká ukrajinský poslanec Gončarenko

Ursula von der Leyen ve městě Buča, kde ruská armáda masakrovala civilisty (Lâm Duc Hiên / se svolením autora)

Ursula von der Leyen ve městě Buča, kde ruská armáda masakrovala civilisty | FOTO: Lâm Duc Hiên / se svolením autora

Ukrajinský poslanec Alexej Gončarenko říká, že USA odvedly velký kus diplomatické práce, která bude základem ukrajinského vítězství. Podle něj na Ukrajině probíhá Ruskem páchaná genocida. Prohlásil to v rozhovoru pro ruskou redakci Hlasu Ameriky.

Alexej Gončarenko je poslancem Nejvyšší rady Ukrajiny, místopředseda Výboru pro migraci, uprchlíky a vysídlené osoby PACE. Vystoupil na slyšení Helsinské komise USA o situaci na Ukrajině. V rozhovoru pro ruskou redakci Hlasu Ameriky zdůvodnil, proč se na ruské zločiny na Ukrajině dá označení genocida použít. Mimo jiné řekl:

(Týdeník FORUM)

„Během svého projevu před Helsinskou komisí jsem řekl, že ruské akce na Ukrajině představují genocidu… Mnoho lidí se domnívá, že genocida je totální vyvraždění všech lidí. Například holocaust je genocida. V případě Ukrajiny se také jedná o genocidu, protože existuje Úmluva OSN o trestání genocidy a zabránění genocidě. Článek 2 definuje kritéria, co je genocida, a říká, že pokud existuje, byť jen jedno z kritérií, jedná se o genocidu. V případě Ukrajiny jsou k tomu všechny předpoklady. Jsou to veřejné výzvy a prohlášení Putina a jeho okolí, že Ukrajinci jako samostatný národ neexistují – že jsou to nějací Rusové, ale špatní Rusové, které je třeba napravit.

Za druhé je to ničení kulturního dědictví: když ruská vojska obsadí nějaké území, pálí knihy, ničí památky – ničí naši identitu.

Za třetí jsou to nucené deportace, zejména nezletilých. Přibližně 200 000 dětí bylo násilně odebráno z Ukrajiny a přesídleno do celého Ruska. Cílem je udělat z ukrajinských dětí Rusy. I to je samozřejmě kritérium genocidy. Vytváření podmínek, v nichž se nedá žít, jako například v Mariupolu, kde v zimě nebylo topení, v létě voda a tak dále. Sexuální zločiny, masové vraždy určitých skupin, které se staví na odpor a které Rusko považuje za nebezpečné. To vše se děje na Ukrajině. Je to všechno genocida a Helsinská komise o tom mluví. Myslím, že to brzy řekne americký Kongres, a bude to velmi důležité.

Ruské činy zatím jako genocidu uznaly Ukrajina, Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko a velmi důležitý je postoj Kongresu USA k této otázce. Proč je velmi důležité dokázat, že se jedná o genocidu: pokud ji svět uzná, musí udělat vše pro to, aby ji zastavil. Hlavním nástrojem k tomu jsou zbraně pro Ukrajinu.“

()

Poslanec také oceňuje roli, jakou sehrávají Spojené státy:

„Spojené státy vyvinuly velké diplomatické úsilí, aby udržely frontu sankcí pohromadě a poskytly Ukrajině zbraně. Je to obrovská práce a není to snadné, protože v EU jsou země, jako je Maďarsko, kde může být situace obtížná. USA odvedly neuvěřitelnou práci při vytváření a udržování této jednoty. Chápu, jak je to obtížné, ale administrativa a ministerstvo zahraničí to dokázaly, za což jsem jim velmi vděčný. To je pevný základ pro vítězství.“

Nakonec říká, že nikdo nechce válku, ale je třeba Putina na Ukrajině zastavit:

„Nikdo nechce válku. Tato válka má strašné důsledky pro Ukrajinu a strašné důsledky pro zbytek světa. Putin se toho snaží využít a vydírá svět cenami potravin, pohonných hmot, plynu atd. Je důležité, aby si každý uvědomil, že každá válka má pouze tři konce: vítězství jedné či druhé strany a remízu. V našem případě vítězství Ruska neznamená pro Ukrajince konec války – chtějí nás jen zničit. Pro lidi mimo Ukrajinu je to ještě větší válka, protože Putin otevřeně říká: ‚Půjdu dál.‘ Remíza znamená prohlubování všech krizí každým dnem: další ekonomická a ekologická krize, uprchlická krize… Jedinou cestou k normálu je vítězství Ukrajiny. Ukrajina si nenárokuje ani centimetr čtvereční ruského území. Nepotřebujeme jej. Čím dříve zvítězíme, tím dříve se svět vrátí do normálu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]