Zastřel se. Vladimir Putin si v centru Kyjeva vysloužil vlastní sochu

Putinova socha na jedné z hlavních ulic v centru ukrajinského Kyjeva (ČTK/AP/Efrem Lukatsky)

Putinova socha na jedné z hlavních ulic v centru ukrajinského Kyjeva | FOTO: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Jen pár metrů od místa, kde v minulosti stála socha bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina, se objevilo dílo autora Dmytra Iva, které je vyobrazením ruského prezidenta Vladimira Putina. Z nové sochy na jedné z hlavních ulic v centru Kyjeva by však ruský prezident zřejmě nadšený nebyl. 

Putin si totiž drží zbraň ve svých vlastních ústech. Na sociální síti o tom informovala ukrajinská zpravodajka britské BBC Myroslava Petsaová. Dílo nese název „Zastřel se“ a na destičce vedle sochy se píše: „Historie má pro válečné zločince dva osudy: soud, nebo… Putlere, chápeš tu zprávu?“

Socha má barvu rezavého železa a tvoří ji tři části a podstavec. Autor dílo umístil jen několik metrů od místa, kde ještě v roce 2013 stávala socha Vladimira Iljiče Lenina.

Dmytro Iv je ukrajinský umělec a především sochař, jehož díla jsou vystavována po celém světě. Jeho profil na webu newyorské galerie Agora jeho dílo charakterizuje jako „reflektující politiku, víru a významné světové zkušenosti“.

Pro jeho práci je však prý důležité, aby nereflektovala kulturu, ale nedostatek kultury, který se u lidstva vyskytuje, od neřestí po ponížení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články