Zástupci Česka jednali v Bruselu o Babišově střetu zájmů v zemědělství, závěry tají

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) a dalších úřadů jednali v úterý v Bruselu na generálním ředitelství pro zemědělství o střetu zájmů Andreje Babiše a auditní zprávě o zemědělských dotacích pro Agrofert. 

Jiří Šír z Ministerstva zemědělství uvedl, že Česko jednalo s Evropskou komisí v návaznosti na zemědělský audit. Zdůraznil, že průběh jednání je tajný.

Martin Šebestyán, generální ředitel SZIF řekl: „První bod projednávání byl potenciální střet zájmů premiéra Andreje Babiše.“ Šebestyán v Bruselu podle svých slov vysvětloval, proč zemědělský fond dále vyplácí dotace Agrofertu.

Zástupce SZIF v Bruselu řešil i střet zájmů ministra zemědělství Miroslava Tomana. České republice bude zaslán zápis z jednání, k němuž se české úřady vyjádří. Poté budou vypracovány definitivní závěry zemědělského auditu. Dle dřívějších informací byl měl audit konstatovat střet zájmů stejně jako ten předchozí, který se týkal zejména investičních fondů.

Loni v listopadu poslala EK do Česka jinou auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Spekulovalo se, že Česko by na základě těchto zjištění auditorů mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články