Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem
FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem
Bezpečnostní poradci zastupující země takzvané koalice ochotných v sobotu v Kyjevě jednali o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu a také o poválečné rekonstrukci a obnově země, která se brání ruské invazi. Na síti X to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zenejskyj. Kromě plánované úterní schůzky lídrů zemí podporujících Ukrajinu v Paříži se podle Zelenského chystají také další jednání, a to i ve Spojených státech.
Jednání koalice se zúčastnili zástupci patnácti zemí včetně Británie, Francie a Německa, stejně jako zástupci NATO a Evropské unie. Podle ukrajinského vládního zdroje agentury AFP se na dálku připojil i americký zmocněnec Steve Witkoff.
„Evropští partneři, Kanada, EU a NATO jsou zapojeni a komunikujeme také s americkou stranou. Jsem všem vděčný za jejich podporu,“ uvedl Zelenskyj. „Připravujeme schůzky v Evropě na příští týden. Připravujeme se také na schůzky ve Spojených státech,“ dodal.
Dnešní jednání podle něj přinesly první výstupy, které však blíže neupřesnil. „Vše musí být efektivní, důstojné a musí přispívat k nastolení míru na desítky let. A tato naše vize je plně v souladu s vizí našich klíčových partnerů. Jsem vděčný našemu týmu za jeho důkladný přístup k jednání,“ uzavřel ukrajinský prezident.
Podle dřívějších informací agentury AFP bezpečnostní poradci jednali o plánu na ukončení války zprostředkovaném USA. Mírová dohoda je podle dřívějšího Zelenského vyjádření připravena z 90 procent, avšak právě zbývajících deset procent rozhodne o osudu míru, Ukrajiny i Evropy.
Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v únoru 2022. Součástí této iniciativy je více než 30 zemí včetně Česka. Nový premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že v úterý odletí do Paříže, aby se jednání lídrů této skupiny zúčastnil.