Zastupitel za SPD Daniel Makay se přiznal k schvalování ruské invaze

Daniel Makay (SPD) (Hnutí SPD)

Daniel Makay (SPD) | FOTO: Hnutí SPD

Bruntálský zastupitel za SPD Daniel Makay se dnes u Okresního soudu v Bruntále přiznal k šíření výroků schvalujících ruskou invazi na Ukrajině. Na sociálních sítích psal, že Rusko odzbrojí „ukrofašisty“ a že by mělo na Ukrajinu shodit jadernou bombu. Makay ale u soudu své výroky obhajoval dezinformacemi o tom, že na Ukrajině působí fašisté a ukrajinská vláda nechává zabíjet Rusy. Zastupitel tvrdí, že jeho výroky směřovaly výhradně proti údajným ukrajinským fašistům.

„Putin je prostě borec. Věřím, že se mu podaří odzbrojit ukrofašisty,“ napsal Makay na svém profilu na facebooku. V dalším příspěvku pak například uvedl, že by použil i vodíkovou bombu nižší tonáže. Státní zástupce jej proto viní ze schvalování trestného činu a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Makayovi tak hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Příspěvky a komentáře Makay na facebook přidával ze služební cesty v Africe. Před soudem se dnes označil za antifašistu a antikomunistu. „Vůbec nerozumím tomu, proč je omezována svoboda slova. Celé to bylo namířené proti fašismu na Ukrajině, nic nebylo proti ukrajinskému lidu. Mám na Ukrajině přátele, vozil jsem tam humanitární pomoc,“ řekl dnes před soudem. Podle něj je jasné, že fašisté na Ukrajině jsou. „Ukrajinská vláda proti nim nezasahuje, nechá zabíjet obyvatele Ruské federace,“ uvedl u soudu.

(Týdeník FORUM)

Před soudem dnes vypovídal i starosta Bruntálu Petr Rys. Vedení města se od jeho výroků distancovalo. Uvedl, že se na něj po zveřejnění příspěvku Makaye obrátila řada lidí. „Vyzývali nás, abychom se od výroků distancovali. Někteří požadovali, abychom jej vyloučili ze zastupitelstva. To ale není možné,“ uvedl. Příspěvky na něj působily negativně. „Popudilo mě to,“ řekl.

Soud již vynesl rozsudek. Makay musí zaplatit pokutu 45 000 korun.

„Pro nás to je stoprocentní úspěch. Soud rozhodl v souladu s podanou obžalobou,“ řekl žalobce Tomáš Rajtr. Ten peněžitý trest požadoval ve svém závěrečném návrhu. Obžalovanému hrozil trest vězení v rozmezí od šesti měsíců do tří let. „Uložili jsme trest alternativní. Tedy peněžitý,“ řekla soudkyně Jana Janečková. Poukázala na to, že na svých názorech obžalovaný setrvává i v současnosti, kdy ruská agrese trvá už osmý měsíc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články