Zatčení exnáměstka rozvědky? Babišova hra „o život“ pokračuje

FB A. Babiše

Předseda vlády Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

Dnešní zatčení exnáměstka rozvědky ÚZSI Zdeňka Blahuta a šetření exministra vnitra Milana Chovance a bývalého ředitele rozvědky Jiřího Šaška zavání velkým skandálem. Takový případ tu už opravdu dlouho nebyl.

Bývalé vedení bezpečnostních složek státu je podle všeho podezřelé z podvodů a machinací. To není žádná legrace.

Informací o věcné podstatě této kauzy je však ještě málo. Takže na konkrétní argumenty policie a státních zástupců a výsledky celého šetření si musíme počkat.

Případ má ale podle mého názoru rozsáhlé politické rozměry. Je totiž možné, že jde o součást tajného plánu premiéra Andreje Babiše, jak získat důkazy o údajném spiknutí proti němu. To podle Babiše vyústilo v trestní případ dotačního podvodu Farmy Čapí hnízdo, za nějž nyní Babišovi a členům jeho rodiny hrozí až desetileté vězení.

Babiš je přesvědčen, že za rozpoutáním afér včetně dalšího navazujícího případu s tajně pořízenými nahrávkami Babiše s redaktorem MF DNES Markem Přibilem – později zveřejněné na twitterovém účtu Skupina Šuman – stály aktivity rozvědky ÚZSI. Babiš si myslí, že tajná služba to všechno dělala na zakázku sobotkovsko-chovancovské části ČSSD.

Je tedy možné, že v případě kauzy ÚZSI půjde navenek o vážné podezření z hospodářských podvodů, ale ve skutečnosti půjde jen o politický případ, z něhož má těžit premiér Andrej Babiš ve své dotační kauze Čapího hnízda.

Na celý případ je tak třeba nahlížet i touto optikou. A možná vám v tom pomůže i text, který jsem napsal v Reportér magazínu už v květnu 2018, kde je o tajném plánu Babiše řeč.

Nutno připomenout, že v případu dotačního podvodu Andreje Babiše se má rozhodnout v horizontu několika dní. Jak začátkem srpna 2019 řekla Seznam Zprávám pražská Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová: „Osobně předpokládám, že do konce léta bychom měli znát odpověď, jak (státní zástupce Jaroslav Šaroch) rozhodne.“ A podotkla, že státní zástupce může buď podat obžalobu, zastavit trestní stíhání nebo vrátit spis policii k dalšímu vyšetřování.

Domnívám se, že Andrej Babiš už zřejmě tuší, že státní zastupitelství je nejspíš rozhodnuto poslat jeho případ Čapího hnízda k soudu. A u něj bude Babiš potřebovat náboje pro svou argumentaci, že jde o vševeliké spiknutí.

Text uveřejnil Jaroslav Kmenta na svém Facebooku.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner