Zatímco se Zeman klaněl v Pekingu, tak 130 tisíc občanů v Hongkongu demonstrovalo za lidská práva

Epochtimes

Masová demonstrace občanů Hongkongu, ilustrační snímek | FOTO: Epochtimes

Právě v den, kdy český prezident absolvoval svoji již pátou návštěvu Pekingu, tedy 28. dubna 2019, tak v Hongkongu zaplavilo více než 130 tisíc lidí ulice, aby protestovali proti navrhovaným změnám v zákonech, které by umožnily, aby byli obyvatelé Tchaj-wanu podezřelí z trestné činnosti posíláni do pevninské Číny. Protestující se obávají, že zákon je nový způsob, jakým chce čínský režim skoncovat s disidenty a demokratickou opozicí v Hongkongu.

Hongkongská policie vydala mnohem nižší odhad počtu účastníků protestu a prohlásila, že protestu se zúčastnilo 22 800 lidí. Hongkongští reportéři deníku Epoch Times byli přímo na místě a pozorovali rostoucí davy lidí na ulicích. Když průvod procházel městem, dav se neustále rozšiřoval o nové spontánní účastníky protestu a skutečně dosahoval více než 100 tisíce lidí.

V současné době Hongkong podepsal individuální dohody o vydávání osob s 20 zeměmi, včetně Spojených států, Kanady, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu.

Nově navrhované zákony o vydávání, které byly poprvé oznámeny v únoru 2019, by umožnily jakémukoli regionu – včetně Číny – usilovat o vydání lidí podezřelých z trestného činu, a to i bez souhlasu jednokomorové legislativy Hongkongu, zákonodárné rady, která by ani nemusela žádost schválit. Vedoucí představitel města by mohl žádosti o vydání schvalovat přímo.

Obyvatelé Hongkongu, obchodní skupiny a skupiny zabývající se mezinárodními právy vyjádřili znepokojení nad tím, že vzhledem k tomu, že čínský režim komunistické strany nerespektuje principy právního státu, by změny mohly Pekingu umožnit beztrestně zatýkat a pronásledovat svoje odpůrce, lidskoprávní aktivisty, disidenty a podobně.

Zdroj: The Epoch Times

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner