Zatímco tvůrci filmu Já, hrobař bojují na frontě, snímek vstupuje v Česku do kin

Ukrajinská černá komedie Já, hrobař (Donart Film / se souhlasem)

Ukrajinská černá komedie Já, hrobař | FOTO: Donart Film / se souhlasem

Do českých kin vstoupí 27. října ukrajinská černá komedie Já, hrobař. Napsán byl podle povídek a reálných zážitků ze hřbitova samotného scenáristy. Ten společně s dalšími členy filmového štábu v současnosti bojuje proti ruským vojákům na frontě. Komedie Já, hrobař, obsahující humorné a šokující scény, absurdní situace i  kriminální příběh, přichází do kin pod záštitou ukrajinské ambasády.

Saša pracuje na hřbitově v Kyjevě, ale nemá rád lidi, se kterými se musí každodenně setkávat. Navzdory svému citlivému povolání nedokáže přemoci svůj sarkasmus. Jeho dcera se mu snaží pohled na svět změkčit, aby našel cestu k lidem a motivaci opět žít. „Náš film je především černá komedie, kde se tragické věci velmi těsně prolínají s těmi komickými. Toto mezižánrové houpání vždy diváka osloví,“ říká režisér filmu Alexej Taraněnko.

Jan Novák (Profimedia)

„Diváci se budou smát i plakat. Zavzpomínají na své dětství, na své blízké. Což je velmi důležité – ne pouze sledovat film, ale ponořit se sám do sebe,“ vysvětluje představitel hlavního hrdiny Saši Vitalij Salij, který se po hřbitově proběhl dokonce nahý. „Teď je to můj koníček. Když je mi špatně, místo kávy chodím nahý po hřbitově,“ dodává s úsměvem Vitalij.

Dříve než na Ukrajině vstoupil film do kin, se většina herců a členů štábu zapojila do pomoci vojákům či bojů na frontě. K ozbrojeným silám se přidal scenárista filmu Pavlo Beljanskyj a dva herci (Alexej Tritěnko a Andrej Fedinčik). Další herci a členové štábu jsou zapojeni do praporu DFTG Kyjev, do kyjevské hlídkové policie, do nevládních organizací zajišťujících armádě zásoby jídla a léků a dalších. Bohužel dva členové štábu, elektrikář a osvětlovač, při obraně Ukrajiny již na frontě padli. Přestože v zemi probíhá válka, film v ukrajinských kinech vidělo více než 25 000 diváků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články