Zatněte zuby a dělejte to, co chci já, jinak nebude mír, vyhrožuje Bělorusům Lukašenko

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko (ČTK/AP/Sergei Guneyev)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK/AP/Sergei Guneyev

Alexandr Lukašenko, samozvaný běloruský prezident, se obrátil na své spoluobčany s výzvou, aby v současné situaci neprotestovali proti Rusku či proti chystaným volbám v Bělorusku, ale dělali to, co chce on, nebo nebudou mít nejen onen pověstný „klid na práci“, ale ani teplo, světlo a další vymoženosti. Bělorusové mají zatnout zuby a držet.

„Jestli chcete mít potíže, prosím. Vezměte vlajku a vyrazte ven. Pokud ale chcete, aby bylo ticho a klid, abyste ráno a večer, pokud se sami neosprchujete, i když si myslím, že tuto možnost má každý, vykoupali aspoň své děti v teplé vodě, aby bylo v domě teplo, aby byl plyn, aby byla nafta, aby bylo ráno a večer něco k snědku, abyste se měli do čeho obléct, pak zatněte zuby a dělejte to, co říkám,“ prohlásil Lukašenko podle provládního listu Belta.

()

Lukašenko se tak evidentně snaží zastrašit případné protestující proti své vládě, neboť v roce 2024 se mají v Bělorusku uskutečnit volby podle nových pravidel. Podle nezúčastněných pozorovatelů tato pravidla jasně nahrávají Lukašenkovi, a o svobodných volbách tak nemůže být ani řeč.

Lukašenko však řekl, že nadcházející volby bude předcházet speciální volební kampaň, která má lidi přesvědčit, že nová pravidla voleb jsou ta nejlepší.

„Nařídil jsem bezpečnostním složkám a dalším, aby informovali o tom, co se děje. Lukašenko nechce zastrašit lidi. Naopak! Chci jen, aby lidé byli informováni o všem, co se děje, téměř na 100 procent otevřeně. A pak nechat rozhodnout lidi,“ řekl Lukašenko, jemuž jde o udržení moci na další roky.

Svoje vystoupení uskutečnil běloruský diktátor krátce poté, co s Putinem dohodl vytvoření společného vojenského uskupení u hranic s Ukrajinou. Rusko tak do Běloruska vyslalo asi 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky. Představitelé běloruské armády uvedli, že cílem uskupení je především posílení ochrany běloruských hranic. Z území Běloruska přitom již na počátku agrese vstoupili ruští vojáci na Ukrajinu a vedli odtud ofenzivu směrem na Kyjev. Podle běloruské opozice  i ukrajinské armády navíc ruská armáda i nadále z běloruského území podniká vzdušné údery na Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články