Server Politico zveřejnil části důvěrné strategie americké pomoci Ukrajině. Tajný materiál, jejž se podařilo získat, klade hlavní důraz na minimalizování korupce na Ukrajině a tzv. deoligarchizaci společnosti. Kromě toho má být posílen obranný průmysl a ukrajinská armáda má přejít na obvyklé standardy NATO.
„Představitelé Bidenovy administrativy se mnohem více obávají korupce na Ukrajině, než veřejně přiznávají,“ píše se v textu, s nímž server Politico přišel. Server zmiňuje, že neutajovaná verze dlouhodobého plánu pomoci Ukrajině nastiňuje množství kroků, které Washington podniká, aby pomohl Kyjevu reformovat společnost a přiblížit ji západním standardům.
„Korupce totiž může přimět západní spojence, aby omezili pomoc Ukrajině v boji proti ruské invazi. Kyjev nesmí boj proti korupci zdržovat,“ konstatuje Politico na základě znalosti utajené části zprávy, která je proti neutajované verzi přibližně trojnásobná.
Tajná verze totiž obsahuje mnohem více podrobností o cílech USA na Ukrajině, a to počínaje podílem na privatizaci tamních bank až po pomoc se zvýšením výuky angličtiny na školách.
Politico spekuluje, že Bidenova administrativa hodlá tímto způsobem tlačit na Ukrajinu, aby se co nejvíce snažila potlačit korupci, protože „v sázce je americká pomoc“, což by mohlo spustit dominový efekt. „Jakékoli oslabení americké podpory Kyjevu může přimět více evropských zemí, aby si rozmyslely svoji podporu bojující Ukrajině,“ píše Politico.
Jedním z nejočekávanějších kroků uvedených v utajované verzi zprávy je, že Ministerstvo obrany Ukrajiny „vytvoří profesionální nižší důstojnický a seržantský sbor se standardní doktrínou a principy NATO“, což by se mělo projevit i ve formátu a obsahu ukrajinských obranných dokumentů, které by měly „používat terminologii NATO“. Dalším cílem má být vytvoření tzv. národního plánu odporu, tedy jakéhosi manuálu, jak by se obyčejní Ukrajinci bránili, kdyby Rusko zabralo další území.
Bílý dům rovněž požaduje, aby v dlouhodobějším horizontu Ukrajina vytvořila „domácí obranný průmysl schopný uspokojovat své základní potřeby“.
Politico s odvoláním na důvěrný zdroj z Bílého domu uvádí, že Bidenova administrativa hovoří s ukrajinskou vládou o možném podmínění budoucí ekonomické pomoci „reformami k řešení korupce a učiněním Ukrajiny atraktivnějším místem pro soukromé investice“.
William Taylor, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině, uvedl, že „mnoho obyčejných Ukrajinců tuto strategii přivítá, protože i oni jsou unaveni endemickou korupcí v jejich zemi“.
„Všechno bude v pořádku, pokud to nebude překážet pomoci, kterou jim poskytujeme, aby vyhráli válku,“ dodal William Taylor.
Američané jsou obzvláště znepokojeni rolí určitých „elitních skupin“ v ukrajinské ekonomice. „Deoligarchizace, zejména energetického a těžebního sektoru, je základním principem pro vybudování lepší Ukrajiny,“ prohlašuje veřejná část strategie, která zároveň přiznává, že ukrajinská vláda v této oblasti již „přijímá smysluplné reformy decentralizující kontrolu nad energetickým sektorem“.
Podle Politica je americká strategie zaměřena nejen na to, aby si Ukrajina zachovala orientaci na Západ, ale aby také „rozvinula zvláštní vazby s USA“.