Zaútočíme na Kurdy v Sýrii a Iráku, oznámil Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | FOTO: Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí dal najevo, že plánuje pozemní operaci proti kurdským milicím YPG a PKK na severu Sýrie a v iráckém Kurdistánu. Turecko připisuje atentát v Istanbulu, při němž 13. listopadu zahynulo šest lidí, Kurdům. Nitky údajně vedou do města Kobani na syrsko-turecké hranici. V odvetě už Turci podnikli v neděli nálety.

„Není pochyb, že tato operace nebude omezena jen na leteckou,“ uvedl Erdogan během letu z Kataru do Turecka. „Kolik vojáků pozemních sil by mělo být nasazeno, se rozhodne společně s relevantními jednotkami, naším ministerstvem obrany a generálním štábem. Podnikneme konzultace a pak provedeme společně kroky,“ dodal.

(Týdeník FORUM)

Letecká část operace Claw-Sword byla zahájena v neděli. Vyslány do ní byly stíhačky F-16 a drony. Za cíl měly úkryty a bunkry nebo skladiště milicí PKK a YPG, které Turecko považuje za propojené, a dalších skupin včetně Islámského státu, považovaných v Turecku za teroristické. Turecký ministr obrany Hulusi Akar oznámil, že bylo zničeno 89 cílů. Podle kurdských zdrojů mířil útok na okolí Irbílu a v Koji byla zasažena i nemocnice. Erdogan dodal, že v Kobani bylo zasaženo 12 cílů patřících YPG. Podle syrské exilové organizace SOHR jen v Sýrii při útocích na provincie Hasaká, Aleppo a Rakka zahynulo 31 osob.

Na dotaz, zda před nálety bylo konzultováno Rusko a USA, Erdogan odpověděl, že s ani s ruskými, ani s americkými představiteli o operaci v Sýrii a v Iráku nemluvil. Dodal, že obě tyto země vědí, že Turecko může takové operace v oblasti podnikat kdykoli.

„Tato operace v severním Iráku a severní Sýrii není výsledkem nějaké náhodné myšlenky, co by se mohlo udělat,“ řekl turecký prezident. Dodal, že pokud někdo představuje „hrozbu vůči Turecku, Ankara ho přiměje, aby za to zaplatil“.

Erdogan si stěžoval, že Rusko neplní dohodu z roku 2019, která měla zajistit, že se kurdské milice stáhnou do vzdálenosti 30 km od tureckých hranic. „Jeho odpovědností bylo vyčistit oblast od teroristů. Naneštěstí, i když jsme jim to mnohokrát připomínali, to neudělali,“ uvedl turecký prezident.

()

Turecko v neděli provedlo nálety na cíle v severním Iráku a Sýrii proti YPG a Straně kurdských pracujících (PKK). Zahynulo nejméně 35 lidí, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Kurdské milice uvedly, že na tyto útoky odpoví.

Údery byly reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z předminulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům a při kterém zahynulo šest lidí a 80 utrpělo zranění. Kurdové zapojení do činu odmítají. Vláda v Ankaře považuje PKK i YPG za teroristické organizace.

Turecký prezident Erdogan podle agentury Anadolu v souvislosti s možnou pozemní ofenzivou proti kurdským pozicím řekl, že „je třeba rozhodnout, kolik by se na ní muselo podílet vojáků a jaké je nutné podniknout kroky“. Konkrétněji se k věci nevyjádřil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články