Zavádět pro živnostníky v nouzi nové povinnosti je hyenismus, říkají Podnikatelské odbory

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO)  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Vláda by měla lidem v nouzi pomáhat, vláda by měla ochránit existenci těch nejzranitelnějších, malých a středních podnikatelů a živnostníků. Místo toho vláda jen zvýší povinnosti a hrozby pro živnostníky a navalí na ně další náklady. To je v situaci, kdy mnozí nevědí, z čeho budou další měsíc žít, moc pěkné, milá vládo!

Výmluvy ministryně Aleny Schillerové, že spuštění 3. a 4. vlny EET nejde odložit, protože to je zákon, podnikatelé a živnostníci oprávněně považují za neobratnou výmluvu. V době, kdy vláda omezuje svobodný pohyb osob, kdy zasahuje do práva nakládat se soukromým majetkem, a v době, kdy zavírá hranice, nedokáže změnit tak jednoduchou věc, jako je termín zahájení EET? Že by se kvůli tomu musela sejít Sněmovna? Ale to přece opoziční strany nabízejí, jen Andrej Babiš to nechce!

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Za zcela nedostatečné považujeme sliby premiéra Babiše, že Ministerstvo financí odloží kontroly nových EET do srpna. Co to je za prohlášení?! Musí tedy živnostníci, lékaři, řemeslníci, veterináři, kadeřnice, kosmetičky a další a další zavést od 1. 5. 2020 EET bez ohledu na svoje ztráty a existenční krizi, kterou procházejí? Mohou být kontrolováni, protože jakýsi slib Andreje Babiše pochopitelně nemá zákonnou podobu? To už přece známe. Když se spouštěla 1. a 2. vlna, taky slibovali, že nejméně první měsíc nebudou nikoho kontrolovat. A hned v prvních dnech po spuštění dostávali stánkaři pokuty!

Nemůžeme pominout ani fakt, že Finanční správa v posledních letech podnikatele a živnostníky opravdu nešetří. Je tedy více než pravděpodobné, že poté, co kontroly EET zahájí, pokud to nakonec i přes sliby nebude dříve než v srpnu, začne pokutovat všechny, kdo EET nezavedli včas, nebo i ty, kdo neměli dostatek fiskálních hlášení apod. Není vůbec nepředstavitelné, že tato vláda bude chtít vybrat na pokutách zpátky alespoň část peněz, které možná nyní dá živnostníkům na záchranu jejich existence.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články