RECENZE / Mnozí fanoušci seriálu Koruna, který „mapoval“ osudy britské královské rodiny od královny Alžběty II., z něj byli nadšeni, ale faktem je, že poslední série, která nás dovedla až téměř do dnešních dnů, je obrovským zklamáním. Lépe řečeno – první polovina, kterou Netflix uvedl v listopadu, byla zklamáním, ta druhá už je opravdový trapas.
Čtyři listopadové díly popisovaly poslední týdny života princezny Diany předtím, než zemřela při nehodě v tunelu v Paříži. Ačkoli samotná představitelka „princezny lidských srdcí“ Elizabeth Debicki je skvělá a člověk má občas pocit, že vážně sleduje tu Dianu, kterou znal celý svět, scenárista Peter Morgan evidentně přestřelil. Jako by všem chtěl dokázat, že ví o tolik víc než ostatní, udělal zejména z Dodiho Al-Fayeda neschopného podřízeného vlastního otce. A sladkobolná telenovela vyvrcholila tím, že se zemřelá Diana zjevuje postupně svému bývalému manželovi Charlesovi a jeho matce Alžbětě II. a Dodi svému otci. A člověku začíná být trochu trapně.
Jestliže nás ale zpočátku něco zarazilo, další díly laťku vhodnou pro soap operu ještě snižují. Charlesovy dialogy s princem Williamem, jehož zasněný pohled jsme nuceni pozorovat desítky minut, aniž by to něco znamenalo, velice brzy začnou nudit. Samozřejmě i tady jsou herci vybraní výborně (snad kromě Harryho, který při přechodu z jednoho dílu do druhého náhle jako by o několik let dospěl, asi kouzlem), zejména William jako by své reálné předloze z oka vypadl. Ale chování má otřesné.
A pak je tu ta nejnevděčnější a asi nejhůře napsaná role. Ano, je jí Kate Middletonová. Nikdo z nás nejspíš nepochybuje o tom, že v době, kdy se jí podařilo získat si pozornost mladého prince, muselo jít o ambiciózní dívku z ještě ambicióznější rodiny. Morganova konstrukce působí ale spíše jako parodie. Není jasné, zda tak učinil proto, že vévodkyni Catherine nemá rád, nebo že chtěl příběh prostě trochu okořenit, ale jestliže v první části série divákům ukázal, že Dodi Al-Fayed se neuměl o svém životě rozhodovat bez otce, v té druhé totéž tvrdí o Kate Middletonové a jejím vztahu s vlastní matkou.
Poslední, komu Morgan sebral velký kus důstojnosti, je princ Phillip. Jeho názor nebere v potaz nikdo, s výjimkou případu, kdy se rozhodne urovnat vztah mezi Williamem a Charlesem, aby se zároveň zamyslel nad tím, jak špatným otcem byl on sám. Chvíle, kdy pozoruje objetí svého syna se svým vnukem, jako by vypadla z toho nejlacinějšího amerického dojáku.
Ale abychom jen nekritizovali. Jestli se nějaká role doopravdy povedla, je to oblíbený a ve své době obrovsky úspěšný britský labouristický premiér Tony Blair. Jeho dialogy s manželkou i s královnou jsou zábavné, při sledování jeho projevů a gest má člověk pocit, že se dívá na zpravodajství před dvaceti lety, nikoli na jen tak nějaký seriál. Výběr herců, to je totiž skutečná síla netflixovské Koruny. Končit se má na vrcholu, to se tvůrcům bohužel nepodařilo. I přes mnohá škobrtnutí v poslední řadě ale vytvořili nezapomenutelné a zábavné dílo, které baví a bude bavit miliony a miliony diváků.