Závidět pomoc uprchlíkům z Ukrajiny se stalo pro někoho koníčkem

Lidé prchající před válkou na Ukrajině (ČTK/Pryček Vladimír)

Lidé prchající před válkou na Ukrajině | FOTO: ČTK/Pryček Vladimír

Dočteme se ve Wikipedii: „Sedm hlavních hříchů vypočítává katolická tradice dob Řehoře I. Velikého (cca 540 – 12. březen 604). Závist – latinsky invidia – je pocit nelibosti při úspěchu nebo štěstí jiného člověka. Vzniká, kdy určitá osoba vášnivě touží po majetku (nebo vlastnostech) druhé osoby. Závist může vyústit v pomlouvání nebo poškozování druhé osoby, ke krádeži, nebo k sabotáži.“ Tento dle církve hlavní hřích se stal základním motivem Putinovy rozkladné propagandy, kterou se snaží destabilizovat Západ. Bohužel – propagandě se daří.

Nevím, kolik si účtuje Náš REGION za řádkovou inzerci – ale těžko předpokládat, že by byla zdarma. Pokud ano, tak ta milá zpráva stála autora jen trochu zlého přemýšlení. Ale je pravděpodobnější, že za níže uvedený hnus, co tam jako inzerát nyní vyšel, byl zadavatel ochoten něco zaplatit. A nevíme, zda mu to proplatí z Moskvy – ale měli by. Ten inzerát totiž, plně v souladu s cíli Putinovy propagandy, rozvrací společnost. Vyvolává nenávist k Ukrajincům. Vyvolává závist, že stát i jedinci pomáhají lidem prchajícím před válkou, ze země napadené stejnou velmocí, která chápe jako nepřítele i naši zemi. V inzerátu stálo:

„Nejsem sice žádná Ukrajinka, v současné době nemám výhody jako oni, a proto žádám movitější osoby, kterou já nejsem, o byt darem, protože úřední osoby do teď nezařídily tuto potřebu. Popřípadě zaplacení nájmu mé osoby na 3 roky. Věřím, že se někdo najde, kdo pochopí mou prosbu a vyhoví mému požadavku. Tel. 721 036 409, č. 0135.“

Jiří X. Doležal / se svolením autora

FOTO: Jiří X. Doležal / se svolením autora

Z denního tisku. Sedl jsem a napsal mail: Vážený pane šéfredaktore, čtenáři mě upozornili, že (údajně) u Vás vyšel inzerát, který celkem jasně štve proti pomoci Ukrajině. Vím, že inzerce nebývá v kompetenci šéfredaktora, ale sluší se začít šéfem – tak píšu Vám. Takže ty dvě otázky: Skutečně ten inzerát „Nejsem Ukrajinka“ u Vás vyšel, prosím? Šlo by prosím zjistit něco o zadavateli (volat na to číslo samozřejmě budu). Předem díky – a podtrhuji, nebudu napadat váš list, vím velmi dobře, že inzerce je oddělená část každé redakce, a často mimo kompetence šéfredaktora, a redakce nemůže inzeráty předem prověřovat.

„Zdravím, jak je vidět z fotky, tak je to stará dobrá řádková inzerce. To znamená, že si jej zadala osoba, která tam na sebe i nechala číslo. V každém případě to bylo v Příbrami, ale netuším, jestli tam ty texty přinesou osobně nebo to posílají. Jistě by bylo hezké vědět, jestli se na ten inzerát někdo ozval. S pozdravem Martin Solar, editor časopisů Náš REGION.“

Jděte do p****e!

Zavolám na telefonní číslo, psané v inzerátu, ozve se chraplavý hlas starší ženy. Říkám, že volám kvůli tomu inzerátu. „Mně jde o to, aby mi někdo pomohl nebo mi koupil byt nebo zaplatil nájem dopředu.“ Proč by to měl někdo dělat, položím zásadní doraz. Paní zvýší hlas: „Tak proč se ozejváte teda, když to nechcete dělat, tak to nechte bejt!“ Já jsem novinář, a budu psát o nenávistné štvavé propagandě proti Ukrajincům. „No tak běž do prdele. Nazdar,“ odpověděla dáma a zavěsila.

Nemám žádné další informace, a nedokážu rozluštit, čeho to jsem vlastně byl svědkem. Jsou dvě možnosti – buď někdo osoby s podobnou kulturou projevu jako ona dáma úkoluje. Podobné aktivity jim proplácí, ukápne pár korun honoráře, a sociální skupina lidí, co neznámým tykají, křičí na ně a posílají je do p*****e, má na den na pivo. Druhá možnost je, že už je závist a nenávist rozlezlá do tak děsivých rozměrů, že podobně noblesní osoby jako ta milá paní, se kterou jsem hovořil, se tak zalykají nenávistí, že si nechají ze svého stát pár korun, aby se z té nenávisti vykřičeli v novinách. A že když se jich někdo zeptá, proč by právě jim měl stát dávat něco zadarmo – před kterou válkou uprchli jako Ukrajinci, kterým pomáháme, začnou nadávat. Oni jsou si totiž tak jisti svou výjimečností a cenou, že by jim měli platit už za to, že s nimi smíme dýchat stejný vzduch.

Jiří X. Doležal / se svolením autora

Občan se vyjádřil FOTO: Jiří X. Doležal / se svolením autora

Ale obávám se, že platí ta druhá možnost. V den, kdy jsem tento text připravoval, mne privátní schůzka zavedla do Počernické ulice. Takto tam vypadá zastávka. A že by Rusové platili idioty, aby čmárali v Praze po automatech na jízdenky protiukrajinská hesla, můžeme myslím vyloučit. To se je n probudila v jedincích s podobným myšlením jako hrdinové filmu Kurvahošigutntág projevil jeden z hlavních hříchů. Závist.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]